Açık Burun Ameliyatı Daha Mı Kolay?

Açık Burun Ameliyatı Daha Mı Kolay?

Burun estetiği ülkemizde çoğu kişinin ihtiyacı olan bir operasyondur. Estetik denince akla her ne kadar güzellik gelse de, aslında bazen gerekliliktir. Doğuştan yamuk olan burunlar, nefes almayı engelleyen kemikler ve etler estetik operasyonu ile sağlanabilir. Kulak burun ve boğaz uzmanları da bu tarz operasyonlar yapar ancak sadece nefes almayı düzeltebilirler. Nefes alma haricinde bariz yamukluklar varsa, estetik operasyon şarttır.

Burun Estetik Ameliyatı Süreci

Burun estetiğinde lokal ya da genel anestezi yapılabilir. Ancak çoğu zaman genel anestezi tercih edilir çünkü daha güvenilirdir. Ameliyat süresi 2-3 saat sürebilir. Bu süre burundaki hasara göre de değişir. Aynı zamanda açık ya da kapalı ameliyat olmasına göre süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Açık Ve Kapalı Ameliyat Arasındaki Farklar

Aslında aralarında pek fark yoktur. Sadece açık ameliyatta burun kesilir ve açılır. Dolayısıyla ameliyat daha kolay ve hızlı olur. Ancak sonrasında dikişler olacağından, aldırmak biraz acılı olur. Kapalı ameliyatta ise, burun hiçbir şekilde açılmaz. Sonrasında burnunuza iz veya kızarıklık olmaz. Çok fazla sancı çekmezsiniz. Sadece ameliyatınız biraz daha uzun sürer. Örneğin 2,5 saat sürecekken 4 veya 4,5 saat sürebilir.

Kapalı ameliyatın avantajı, burnunuzda dikişlerin ve izlerin kalmamasıdır. Açık ameliyatta dikişleriniz olur ama tabii ki sonrasında iyileşecektir. İyileşme süreciniz kapalı ameliyata göre biraz daha uzun sürer.

Burun Estetiği Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Burun estetiği sonrasında çok dikkatli olmalısınız. Yapmanız gereken şunlardır;

  • 1 hafta boyunca yüz yıkamamak, duş almamak ve burnu hiçbir şekilde su ile temas ettirmemek
  • 1 ay denize veya havuza asla girmemek.
  • 6 ay boyunca güneş gözlüğü takmamak
  • Sümkürmemek, hapşırmamak ve kuvvetli öksürmemek
  • Burnu, deniz suyu spreyiyle ve doktorun verdiği kremle düzenli temizlemek
  • İlk 1 ay buruna asla darbe getirmemek. Yorganı yüze sertçe çekmemek ve burnu fazla ellememek
  • Bunlar dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Çok özenli olmalısınız. İlk 1 hafta zaten asla nefes alamayacaksınız. Burnunuzda tamponlar olacak, burnunuzun üzerinde de bandajlar olacak. 1 haftadan sonra bu tamponlar çıkacak ve burnunuzun içi temizlenecek. Tamponlar çıkınca çok rahat nefes almaya başlayabileceksiniz.

Burnunuzun üzerinde yine bandajlar olacak. Bu bandajlar da burnunuzda bir hafta kalacak. Bunları 1 hafta sonunda kendiniz çıkarabilirsiniz. Bunlar da çıktıktan sonra 1 ay çok önemlidir. 1 ay burnunuza çok dokunmayın, sert darbe gelmemesine özen gösterin. Fazla güneşe çıkmayın ve mümkünse insanlarla sarılmayın ve öpüşmeyin. Burnunuzun şekli 3-6 ay arasında oturacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir