Ankara Burun Estetiği

Ankara Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, estetik açılardan olduğu kadar sağlık açısından da önemli bir operasyondur. Burundaki birtakım şekil bozuklukları, estetik anlamda rahatsız edici bulunabilmektedir. Bu durum, psikolojik sorunların yaşanmasına yol açabilmektedir. Diğer bir taraftan ise, burundaki problemler, nefes alma sürecinde ve bazı noktalarda sorunlar yaşanmasını da tetikleyebilir. Burun estetiği, tüm bu sorunlarınızı çözmek için, modern tekniklerin kullanıldığı bir estetik operasyondur. Uygulama, tıbbi literatürde rinoplasti olarak da geçer.

Bu sayfamızda burun estetiği Ankara, burun estetiği Ankara fiyat bilgisi gibi konularda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Burun estetiğinde yaş sınırı var mı?

Burun estetiği operasyonlarında, belli bir yaş sınırı söz konusu değildir. Estetik operasyonlarında bazen, sağlık açısından gelişim ve ileride yaşanabilecek durumlar göz önünde bulundurulur. Bazen de çocukların ileride yaşamaları muhtemel psikolojik sorunlar dikkate alınarak, operasyon küçük yaşta yapılır. Kepçe kulak estetiği gibi operasyonlar henüz 6 yaşında iken yapılabilmektedir. Burun estetiğinde de, yaş açısından bir limit olmamakla birlikte, sağlıklı bir sonuç alınabilmesi adına kemiklerin gelişimininin tamamlanması beklenir. Kemik gelişimini tamamlamamış bir bireyde burun estetiği uygulamaları tehlikeli sonuçlar ortaya koyabilir. Bunun dışında, burun estetiği operasyonu genel anestezi uygulaması ile yapılmaktadır. Bu durumun, ileride herhangi bir komplikasyona yol açmaması adına, her hasta açısından ayrıca bir değerlendirme yapılır.

Burun estetiği neden yapılır?

Burun estetiği çeşitleri: Açık ve kapalı burun estetiği

Burun estetiği operasyonlarında, günümüzde temel olarak iki farklı teknik kullanılmaktadır. Bu teknikler açık ve kapalı burun estetik operasyonlarıdır. Açık ve kapalı teknik, kendi içerisinde farklar sunmaktadır ve birtakım avantaj, dezavantajlar sunabilirler.

Açık rinoplasti

Açık rinoplasti operasyonunda, burun deliklerinin alt kısmından küçük bir kesi açılır ve operasyon bu kesi üzerinden sağlanır. Bu operasyonlarda cerrahın görüş açısı kapalı tekniğe göre daha geniştir. Kıkırdak ve burun kemiği üzerinde yapılan tüm işlemlerde, kapalı teknik ile aynı model izlenir. İleri düzeyde rinoplasti uygulaması gerektiren her türlü cerrahi operasyonda açık rinoplasti tekniğinin kullanılması önerilir. Açık rinoplastinin en büyük avantajı, cerraha sunduğu geniş operasyon açısıdır. Diğer bir taraftan, açık tekniğin kapalı tekniğe göre dezavantajı ise morlukların daha uzun bir sürede iyileşmesidir.

Kapalı rinoplasti

Kapalı teknikte, açılan kesiler burun deliklerinin içinde belirlenir ve bu teknikte, cerrahi görüş açısı açık tekniğe göre daha azdır. Bununla birlikte, bu teknikte açık rinoplastiye göre iyileşme süresi daha kısadır ve dışarıdan görünen bir dikiş izi, operasyonun ardından söz konusu değildir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

burun estetigi nasil yapilirOperasyonun ardından, iyileşme sürecini hızlandırmak istiyorsanız doktorların önerisi olan belli konulara azami ölçüde dikkat etmelisiniz. Burun estetiği hassas bir operasyondur ve hem öncesinde hem de sonrasında belli kurallara dikkat etmelisiniz.

  • Burun estetiği operasyonunun ardından, 10 günlük süre zarfında fiziksel aktivitelerde ağır işlemler yapmamaya gayret etmelisiniz.
  • Spora bir süre ara vermeli, en az 3 hafta ağır sporlar yapmamalısınız.
  • Ameliyatın ardından burnunuzu koruyan alçı yapısının ıslanmamasına ve zarar görmemesine özen göstermeniz iyileşme sürecinizi hızlandıran diğer bir faktördür.
  • Yüzünüzü etkileyebilecek travmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Uyku ve beslenme düzenini sağlamak, burun estetiği operasyonunun ardından hızlı bir şekilde iyileşmenin anahtar kurallarındandır.

Burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonu, burun estetiği ile aynı anda yapılabilir mi?

Burun estetiği operasyonlarında merak edilen konulardan bir tanesi, burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonlarının aynı anda yapılıp yapılamayacağıdır. Bu hastalık, halk arasında etin büyümesi yani konka hipertrofisi olarak da adlandırılan bir durumdur. Burun etleri, burun boşluğunda ön kısımdan arka kısıma doğru üç sıra halinde bulunur ve çeşitli alerjik reaksiyonlar ya da farklı nedenlerden ötürü büyüme gösterebilir. Burun estetiği operasyonlarında, günümüz modern teknikleri ile burun estetiği ile burun eti ve burun tıkanıklığı sorunları, eş zamanlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Burun estetiği fiyatları Ankara

Burun estetiği operasyonunda, fiyatı etkileyen birçok unsur bulunur. Bu unsurlar arasında operasyonun kapsamı ilk sırada yer alır. Herkesin farklı nedenlerden ötürü başvurduğu burun estetiğinde, süreç içerisinde yapılacak uygulamalar, operasyonun derinliği ve kullanılacak teknikler fiyatı etkiler. Bu anlamda, kişisel olarak farklılıklar içeren burun estetiği operasyonunda fiyatlar değişmektedir. En sağlıklı burun estetiği fiyat teklifini, doktorunuzdan bilgi alarak öğrenebilirsiniz. Burun estetiği fiyatlarında şehrin de önemi söz konusudur. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde burun estetiği alanında çalışan kliniklerde fiyatlar ortalama olarak biraz yüksek olsa da, küçük şehirlere nazaran rekabet de söz konusu olduğundan uygun fiyatlı rinoplasti uygulaması bulmanız da söz konusu olabilir.

Burun estetiği Ankara fiyat bilgisi için sitemizdeki iletişim bilgileri üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun kemiğinin normal yapısında bir problemin olmadığı sadece burun ucunda mevcut asimetri, düşüklük, genişlik, deforme gibi şekil bozukluğunun giderilmesi için yapılan tıbbi işlemdir. Tıp dilinde tip rinoplasti olarak adlandırılır.

burun estetigi sirasinda neler olur

Bu işlem hastadan hastaya farklılık göstermekte fakat genellikle 30 dakika ve 60 dakika arasında sürmektedir ve genellikle hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. İyileşme süreci doktor önerileri dikkate alındığı sürece çabuk gerçekleşmektedir.

Burun ucu ameliyatı sonrasında zorlayıcı sporlardan uzak durmak, diş fırçalama sırasında burun alanına dikkat etmek, yüzmekten uzak durmak, sümkürerek burnu zorlamak ve güneş ışığından oldukça uzak durmak gereklidir. İşinde uzman olmuş doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Burun estetiği öncesi neler yapmak lazım nasıl bir hazırlık gereklidir. Bu yazımızda merak edenler için burun estetiği öncesi yapılması gerekilen hazırlıktan bahsedeceğiz.

Bilindiği üzere ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlarının başında burun estetiği gelir. Burada temel amaç estetik olarak güzel görünmektir. Bunun dışında bazen nefes zorluğu çekenlerde bu ameliyata ihtiyaç duyarlar.

Burun ameliyatı yaptıracak kişilerin ameliyattan önce birtakım hazırlıklara ihtiyacı vardır;

  • Ameliyattan en az iki hafta önce sigara kullanımı olan kişiler bunu terk etmelilerdir çünkü sigara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler.
  • Ameliyat öncesi bitkisel takviyeler bırakılmalıdır.
  • Yaz aylarında ameliyat olmayı düşünenler kendilerini ameliyat öncesi güneş ışınlarından korumalılardır.
  • Ameliyattan önce iyi ve rahat uyku oldukça önemlidir.
  • Gece yarısından sonra yemek yenmemelidir.

Ameliyat öncesi kişilerin oldukça rahat ve stresten uzak olmaları gerekir.

Burun Ameliyatı Sırasında Olanlar

Günümüzde insanların burunlarından nefes alamama kaynaklı ya da herhangi bir sıkıntısı olmamasına rağmen estetik amaçlı burun ameliyatı olmaları oldukça yaygınlaşmıştır. Burun ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

Açık burun ameliyatı sırasında; burun deliklerinin arasının altından bir kesi açılarak doktorun görüş açısı genişletilerek operasyon halledilir. Kapalı burun ameliyatlarındaysa; kesiler burun deliklerinin içinden atılarak operasyon yapılır.

ideal burun nasil olmali

Doktor burun kemiği ve kıkırdak yapısına göre ne kadar bir kısmın çıkarılması ya da ne kadar eklenmesi gerektiğine karar verip buna göre belirli işlemler yapar.

Tüm işlemler bittikten sonra burnun derisini yerine yerleştirerek kesik atılan yerlere dikiş yapılır. Operasyonlar birkaç saat sürebileceği gibi hastanın durumuna göre çok daha uzun sürebilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı 1 ila 2 saat arası süren bir operasyondur. Uygulamadan sonraki süreçte hekimin tavsiye ve yasaklarına uygun hareket etmek gerekiyor. Burun ameliyatından sonra kendine gelen hastalar en az bir gece hastanede tutulur. Ortalama bir hafta sonra buruna yerleştirilen plastik kalıp ve tamponlar çıkarılır. Bu süre zarfında burun ve göz çevresinde ödem oluşur. Ödem 2 haftanın sonunda inmeye başlar, bir yılın sonunda da burun tamamen oturur.

Başarılı bir burun ameliyatından sonra kişilerin 2-3 hafta boyunca sadece sırt üstü veya hafif yan yatması önerilir. Ağır ve zorlayıcı egzersizler kesinlikle yapılmamalıdır. Uygulamayı takip eden bir hafta içerisinde sert gıdaların tüketilmesi önerilmez. Dişleri ve çene kaslarını zorlamadan beslenmek gerekiyor. Burun temizliği ve dezenfektesi için verilen spreyler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Sinüzit Hastası Olanlar Burun Estetiği Ameliyatı Olabilir Mi?

Sinüzit hastalığı; burunda bulunmakta olan sinüslerin hasar görmesi sonucunda, baş ve burun kısımlarında meydana gelen ağrıları ifade ederken kullanılan hastalık adıdır. Sinüzitin doğrudan burun ile alakalı olması sonucunda, bu hastalığa sahip olan kişilerin burun estetiği olup olamayacağı sıklıkla merak edilir. Konu hakkında; sinüzit hastalarının burun estetiği olmalarında sakınca var mıdır, sorusuna cevap aranmalıdır.

Sinüzit Hastası Olanların Burun Estetiği Yaptırmalarında Sakınca Var Mıdır?

Sinüzit hastası olan kişilerin burun estetiği yaptırmaları, doktor kontrolleri sonucunda belirlenen bir durumdur. Ancak genel olarak burun estetiği yaptırılmasının önünde büyük bir engel yoktur. Sinüzit, bu hastalığı yaşayan çoğu kişide; çok yüksek oranda olmayan baş ağrıları ve sinüs hasarlarına neden olan bir hastalıktır.

Bu nedenle, estetik yapıldığı zaman ortaya çok büyük oranlarda hasarlar çıkmaz. Doğal olarak da burun estetiği yapılmasına engel olacak bir sakınca yoktur. Yine de durumun doktorlar tarafından değerlendirilmesi, gereken testlerin sağlanması ve bunun sonucunda estetik yaptırılması gerekir.