Burun Ameliyatı İle Dolgusu Arasındaki Farklar Neler?

Burun Ameliyatı İle Dolgusu Arasındaki Farklar Neler?

Burun yapısı; yüzün orta yerinde olmasından dolayı dikkat çeken, eğimli olması istenmeyen ve nefes alım esnasında zorluk çekilmesinin istenmeyeceği bir yapıdır. Burun yapısının şekil olarak ve işlev olarak düzeltilmesi için, burun ameliyatlarının yapılması veya burun dolgusunun uygulanması gerekecektir.

Bu noktada, burun dolgusuyla burun ameliyatları arasındaki farkların bilinmesi ve burun estetiğinde veya sağlık müdahalelerinde gereken işlemin uygulanmasını sağlamak gerekecektir. Doğal olarak; burun ameliyatının kapsamı, burun dolgusunun kapsamı, her ikisi arasındaki farkı ve benzerliği araştırmak şarttır.

Burun Ameliyatı Kapsamı Nedir?

Burun ameliyatının uygulanması, her burun şekil bozukluğunda veya yapısal bozuklukta gerçekleşemez. Ameliyatların cerrahi müdahale gerektiriyor olması, bazı buruna bağlı bozuklukları zorunlu kılar.

Bu durumda, burun ameliyatı olunabilecek durumlar şöyledir:

  • Burun içerisinde fazla kemiğin veya eğri kemiğin bulunmasına bağlı nefes alım sıkıntısının yaşanması
  • Burun yapısı bozukluğundan horlama yaşanması
  • Burun içi et probleminin olması
  • İnsan psikolojisini bozan ve buruna sahip olan kişinin sosyal ilişkilerine olumsuzluklar yaşatan bir şekle sahip olunması

Gibi durumlar, burun ameliyatı olunmasını gerektirir.

Burun Dolgusu Kapsamı Nedir?

Burun için yapılan estetik işlemler, sağlık işlemlerinden ayrı teknikler sayesinde de gerçekleşebilir. İlk olarak, burnun simetrik olmaması durumunda burun dolgusu uygulanabilir. Cilt altına yerleşecek olan özel serum dolgusu, eşit olmayan alanların daha şişkin durmasına ve görüntüde denkliğin sağlanmasına neden olur.

Ayrıca, sağlığa dayanmayan burun şekil bozukluklarında burun dolgusu uygulanarak görüntü düzenlemeleri sağlanabilir. Uygulama yapısı ve sonucun kalıcılığı bakımından ise burun dolgusuyla ameliyatı ayrılık gösterecektir.

Burun Dolgusu Ve Burun Ameliyatı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Burun dolgusu ve burun ameliyatı; uygulanış şekli, uygulanma süresi, sonucun kalıcılık süresi, işlem sonrası sürecin işleyişi ve pek çok ayrı nedenden dolayı farklar taşır. İlk olarak; burun dolgusu için cerrahi bir ortam gerekmezken, burun ameliyatı için mutlaka steril olan ve cerrahi şartlar sağlanan bir ortam gerekir.

Ayrıca; burun dolgusunun süresi geçici olmasına rağmen burun ameliyatı kalıcı, burun dolgusunun içeriği şekle dayalı olurken burun ameliyatındaysa hem şekle hem de sağlığa dayalı nedenler görülebilir. Burun dolgusu için ücret aralığı da burun ameliyatlarından bariz şekilde farklıdır.

Dolgu için uygulanacak serum miktarına göre tutarlar altı yüz ile iki bin lira arasındayken, burun ameliyatlarında talep edilecek ücretler asgari olarak üç bin liradan başlayarak sıralanır. Burun ameliyatlarını yalnızca cerrahların uygulaması yasal olurken, burun dolgusunda ise; dolgu eğitimi alan, estetik uzmanı olan, güzellik ve bakıma yönelik altı aylık eğitim tamamlayan ve usta sıfatı almış olan çalışanların görevlendirilmesi mümkündür.

Bir burun işleminde dolgunun mu yoksa ameliyatın mı uygulanması gerektiğineyse doktorların yönlendirmesiyle karar verilir. Sağlık açısından zoraki bir durum olması halinde ameliyata kesin karar verilmesine rağmen, dolguda seçenek sunulabilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir