Burun ameliyatında hasta uyutulur mu?

Burun ameliyatında hasta uyutulur mu?

Burun ameliyatı, fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getiren bir burun için olduğu kadar, estetik açıdan uyumlu ve istenen özelliklere sahip bir burun için de tercih ediliyor. Rinoplasti, yani burun ameliyatı burnun görsel estetik ve sağlık açısından ideal özelliklere kavuşması adına uygulanıyor. Burun ameliyatı olmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konular içindeyse, operasyon sırasında hastaların uyutulup uyutulmadığı geliyor. Burun estetiği ameliyatında hasta uyutuluyor mu, yanıtına bakalım.

Burun ameliyatı tekniklerle yapılır?

Burun estetiğinde temel olarak iki yöntem uygulanıyor. Bu yöntemler içinde açık ve kapalı burun estetiği tekniği olarak adlandırılan açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti yer alıyor.

Açık rinoplasti işleminde burun deliklerinin alt bölgesinden alınan kesi ile işlem gerçekleştiriliyor. Bu işlemin avantajı, operasyonun daha geniş bir açı ile gerçekleştirilmesi. Kesinin, burnun görülmeyen bir bölgesinden alınması ve kesi izinin operasyon sonrasında görünmez hale gelmesi avantajlar arasında yer alıyor. Açık rinoplasti, tamamen ağrısız bir işlem olarak en çok tercih edilen teknikler içinde yer alıyor.

Kapalı rinoplasti, burnun iç kısmından kesi alınarak yapılan bir burun ameliyatı tekniğidir. Açık rinoplastiye göre kısa süren bu işlemde iyileşme hızı daha yüksek olabilirken, bu teknikte açık rinoplastiye göre görüş alanı daha dardır.

Burun estetiği operasyonunda hangi anestezi uygulanıyor? Hasta uyutuluyor mu?

Açık ve kapalı rinoplasti uygulamaları, genel olarak genel anestezi altında yapılır. Buna karşın lokal anestezi uygulamaları da işleme göre söz konusu olabilir.

Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda hasta uyutulmaktadır, lokal anestezi ile yapılan burun estetiği operasyonlarında ise hastanın uyanık kalması söz konusu olabilir. Bununla birlikte, rinoplasti işlemlerinde genel yaklaşım, hastanın uyutulmasının daha iyi olabileceği yönündedir. Genel anestezi altında uyutulan hasta için işlem anlamadan sona ererken, cerrahlar açısından da durum daha konforludur. Hastanın lokal anestezi altında kalması ve uyutulmaması, operasyon esnasında hastanın huzursuz olabilmesini sağlamaktadır. Bu durum cerrahın da çok rahat bir şekilde çalışabilmesini engelleyeceğinden ötürü çok tercih edilmemektedir. Zira burun estetiği operasyonlarında gerçekleştirilen hassas ve milimetrik işlemler, operasyon kalitesi için önemlidir.

İyi bir burun estetiği operasyonu için işlem öncesinde nelere dikkat edilir?

Burun estetiği operasyonunda en iyi sonucu alabilmek adına, birtakım konulara dikkat etmek çok önemlidir. Estetik cerrahları tarafından rinoplasti işlemi öncesinde verilen tavsiyelerden bazıları şu şekildedir:

  • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa, operasyondan yaklaşık 1 hafta önce kesilmelidir, bu konuda doktora danışılmalıdır.
  • Aralarında zencefil ve yeşil çayın yer aldığı, kanama üzerinde artırıcı etkisi olabilecek gıda ürünlerinin kullanımı sınırlandırılmalıdır.
  • Kadınlar için burun estetiği operasyonlarında, adet döneminin tercih edilmesi operasyon için engel teşkil etmemesine karşın estetik sonrasındaki ödemi artırabilme riskine sahiptir, bu nedenle tercih edilmemelidir.

Hem estetik hem de sağlıklı bir buruna sahip olmak için tercih edilen burun estetiği operasyonlarında, öncesi ve sonrası ile dikkat edilmesi gereken kurallar önemsendiğinde en iyi sonuç alınabilir. Hastanın uyutulması ise, hastalar açısından konforlu ve estetik cerrahları için daha rahat bir deneyim sunması bakımından iyi bir rinoplasti uygulaması için önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir