Burun Ameliyatından Kaç Gün Sonra Düz Yatılır?

Burun Ameliyatından Kaç Gün Sonra Düz Yatılır?

Burun yüzün daha estetik görüntü elde etmesi üzerinde etki oranı yüksek olan faktörlerden biridir. Son yılların en gözde estetik operasyonları arasında gösterilen burun ameliyatı farklı sebeplerden gerçekleştirilir. Burun ameliyatı sebeplerinden birisi estetik kaygı olarak tercih edilebiliyor. Bunun dışında rahat nefes almayı zorlaştıracak, sağlık sorunlarına sebep olacak durumlarda da burun ameliyatı gerçekleştiriliyor.

Burun estetiği uzun bir yolculuktur. Burun ameliyatının daha hızlı sonuç vermesi için ilaç tedavisinin uygulandığı gibi düşünceler çok doğruluğu olmayan durumlardır. Burun estetiğinin ardından iyileşme sürecini hızlandıracak bir yöntem bulunmadığı gibi aceleci davranmak var olan süreyi daha da uzatabiliyor. Bunun yerine olağan süreçte olumlu sonuç almak için doktor önerileri dikkate alınmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Kaç Gün Düz Yatılmalı?

Burun ameliyatı sonrası ilk 24 saat düz yatılması ve başın yastıklarla desteklenmesi öneriliyor. Bu durum ilk bir hafta önemli olurken her duruma karşı ameliyattan sonra 2 hafta kadar düz yatmak sürecin daha olumlu ve hızlı sonuçlanması adına önemli oluyor.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatının ardından duş almak ilk günün sonrasında mümkün olmakla birlikte kafanın su temasından kaçınılması önem teşkil ediyor. Ayrıca burun ameliyatı esnasında destekleyici tamponların doktor kontrolünde çıkarılması gerekiyor. Buna bireysel müdahale etmek iyileşme sürecini aksi yönde etki edebiliyor.

Ameliyat sonrası ilk 2 gün istirahat öneriliyor. Burun ameliyatı sancılı ve yorucu bir süreç olduğu için bu sürecin sonunda dinlenme hastalar adına büyük önem teşkil ediyor. Bu süre zarfında iyi bir bakım ve düzenli beslenme daha hızlı iyileşme süreci açısından önemli oluyor. Bunlara ek olarak normal düzene girmek ve eski yaşam koşullarına geri dönmek için bir süre daha dikkatli davranmak gerekiyor. İyileşme sürecinde dikkatli edilecek noktalar şu şekilde;

  • Burun ameliyatı sonrası ilk bir hafta en kritik dönemdir. Bu süre zarfında doktor bilgisi dışında müdahale yapılmaması gerekiyor. Ve tamamen iyileşme anına kadar burun sert darbelere karşı korunmalıdır.
  • İlk bir haftadan sonra hafif tempoda yürüyüş egzersizleri yapılabilir, ancak ağır sporlar için uygun zaman olmayabilir. Özellikle toplu oynanan sporlar büyük risk teşkil edebiliyor.
  • Spor salonlarında ya da bireysel olarak ağır kaldırılan sporların bu süreçte ertelenmesi öneriliyor.
  • Yüzme burun ameliyatı sonrası kafanın dışarıda kalması koşulu ile uygun olabiliyor.
  • Bisiklet aktiviteleri dikkatli yapıldığı ve risk oluşturacak hız ve manevralardan kaçınmak koşulu ile uygunluk oluşturuyor.
  • Ufak çocukların oyun alanlarından kaçınmak, olası oyuncak ve oyunların darbelerine karşı tedbirli olmayı gerektiriyor.
  • İlk aşamalarda farkında olmadan darbeye sebep olacak küçük yaşta çocuk ve bebeklerin yakın temasından kaçınmak.
  • Son olarak ise kontrollerin aksatılmaması iyileşme sürecinin en önemli adımlarıdır. Genel kontroller için ilk ay, 3. ay, 6. ay başta olmakla birlikte 1 senenin ardından da kontrol seansları yapılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir