Burun ameliyatından sonra burun şekli ne zaman belli olur?

Burun ameliyatından sonra burun şekli ne zaman belli olur?

Burun estetiği, burnun istenen estetik yapıya kavuşması ve tüm fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmesi adına farklı tekniklerle uygulanıyor. Burun estetiği, yani rinoplasti uygulamasına dair en çok merak edilenler arasında ise burun ameliyatının ardından, burnun nihai şekline ne zaman kavuşacağı yer alıyor. Burun estetiği işlemlerinde, istenen şeklin tam olarak ortaya çıkması uzun zaman alabiliyor. Peki bu süre ortalama olarak ne kadar?

Burun istenen şekle ne zaman kavuşabiliyor?

Burun estetiği operasyonunun ardından, burunda istenen estetik formun tam anlamıyla ortaya çıkması ortalama olarak 1 yıl alabilir. Bu süre 1 yılın altında olabildiği gibi üzerine de çıkabilir. Rinoplastide burnun tam olarak istenen estetik yapıya ulaşması herkeste farklı bir süreç ortaya koyabilir. Cilt yapısı, burun özellikleri, uygulanan yöntem ve diğer faktörlere göre burnun esas biçimine dönüşmesi 6 ayda görülebildiği gibi, 1 buçuk yılda da görülebilir.

Burun ameliyatından sonra şişlikler ne zaman gider?

Burun estetiğinin ardından merak edilen konulardan biri de, rinoplasti işlemindeki şişliklerin tam olarak ne zaman ortadan kalkacağı konusu. Bu durumun en önemli belirleyicisi, burun derisinin yapısı. Bazı insanlarda burun derisi ince olurken bazı insanlarda burun derisi kalın olabilir. Bu durum burundaki ödemlerin durumunu da belirler. Kalın burun derisine sahip hastalarda ödem ve şişlikler daha fazla olabilir ve ödemlerin tamamen ortadan kaybolması 1 buçuk yılı bulabilmektedir. Burun derisi ince olan hastalarda ise derinin su tutma kapasitesi düşük olduğundan 6 ay içinde tamamen iyileşme söz konusu olabilir. Bu süreçte en önemli konulardan biri de, iyileşme sürecinde önerilen ilaçları almak, burnun hassas yapısını korumak ve tabii ki fiziksel darbelere karşı korumak. Bu konulara dikkat edildiğinde iyileşme sürecinin daha kısa olması beklenmektedir.

Burun ameliyatının ardından iyileşme süreci

Burun estetiği hassas bir operasyon ve burunda istenen estetik etkisinin ortaya çıkması, fonksiyonel anlamda tüm sürecin başarıyla tamamlanması adına iyileşme süreci çok önemli. Burun ameliyatlarının ardından iyileşme süreci ilk dönemde oldukça hızlıdır. İlk birkaç ay içinde burun kendini hızla toparlar, bununla birlikte iyileşmenin tamamlanması 1 yılı bulabilmektedir. İlk 6 aylık süreçte, rinoplastide iyileşme oranı yüzde 70’i bulabilmektedir. Bu süreçte burundaki ödem ve şişlikler hızla azalırken, burundaki hassasiyetler ve uyuşukluklar da giderek azalır. Burun ameliyatında, kıkırdak ve kemik gibi bölgelerde yapılan işlemlerin ardından iyileşmenin kendini tamamen göstermesi ise daha fazla zaman alabilmektedir. Bu durum, burun derisi ince ya da kalın olan hastalarda farklı ilerleyebilir.

İyileşmenin, toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için önerilen ilaçların kullanımı, burnu zorlayacak bir fiziksel etkinin söz konusu olmaması önemlidir. Burnun şeklinin belli olması, ilk 6 aylık iyileşme sürecinde önemli ölçüde ortaya çıkarken, rinoplastide istenen nihai sonuç için 1 yıl ve üzerinde beklemek gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir