Burun Deliği Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

Burun Deliği Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

Burun delikleri, bazı hasarlar sonrasında veya doğuştan gelen haliyle simetrik olarak bulunmayabilir. Bazı insanlarda burun delikleri; bir deliğin diğerinden bariz olarak büyük olması, burun eğriliğinden dolayı burun eğriliklerinin de asimetrik durması, burun içi eti gibi sorunlarla asimetriğin oluşması durumuna maruz kalabilir.

Sebep her ne olursa olsun, asimetrinin düzeltilmesi için kulak burun boğaz veya estetik hekimlerden hizmet alınmalıdır. Burada; burun asimetrisinin nasıl düzeltilebileceği, burun deliği simetrisinin düzelmesinin ne kadar süreceği, gibi operasyon geçirmek isteyen insanların araştırması şart olan konular kavranmalıdır.

Burun Deliği Asimetrisi Nerelerde Düzeltilir?

Burun deliklerindeki simetrik olmayan görüntü yalnızca cerrahi operasyon geçirilerek düzeltilebilir. Herhangi bir dolgunun veya diğer yan estetik araçlarının kullanımıyla asimetri sorunu ortadan kalkmayacaktır. Yalnızca deliklerden en azından kesinlikle bir tanesinin açılması ve diğer delikle aynı boyuta uyarlanarak yeniden kapatılması gerekecektir.

Cerrahi işlem esnasında kişinin uyutulması gerektiği ve olayın steril alanda gerçekleşmesi gerektiği için de burun deliği asimetrisi sorunu yalnızca hastanelerde düzeltilir. Doğal olarak estetik salonları tarafından vaat edilen burun deliği asimetrisinin düzeltilmesi durumuna kulak asılmamalıdır.

Burun Deliği Asimetrisi Nasıl Düzeltilebilir?

Burun deliği asimetrisinde öncelikle hastaya narkoz verilerek uyutulması sağlanır. Hasta uyuduktan hemen sonra, daha önceden kararlaştırılmış olan burun deliği şekline uyacak şekilde burnun önce açılması, daha sonra da kapatılması sağlanır.

Eğer asimetriye neden olan iç bir etken varsa (Burunda yer alan, fazla kemiğin bulunması, burundaki kırık kıkırdak yapısı ve burundan kaynaklı olarak deliklerin asimetrik görünmesine neden olan iç etkenlerden herhangi biri) burun açıldığı esnada sorunun kaynağı ortadan kaldırılır. İç kısımdan atılacak dikişler de tamamlandıktan sonra, hastanın uyanmasını beklemek gerekir.

Burun Deliği Asimetrisi Ne Zaman Düzelir?

Burun deliğindeki asimetrik için geçirilen ameliyat sonrasında, kısa sürede burun şeklinin ve burun delikleri görünümün düzeldiği görülür. Ancak ameliyat tamamlandıktan sonra, burun yapısı bozulmadan yüzün üzerine buz uygulaması yapılmalıdır. Buz uygulaması sürecinde de doktor tarafından verilecek özel kremlerin kullanılması ve şişkinliği atmaya yardımcı ilaçların kullanılması gerekecektir.

Düzenli ilaç kullanımı ve buz uygulaması yapıldıktan sonra, bir haftada burun deliklerinin simetrik şekilde görülmesi sağlanır. Ancak yüz hatlarında oluşabilecek şişliklerden bazıları daha geç iyileşebildiği için, en uzun iki hafta içerisinde simetrik görünüm yakalanacaktır.

Burun Deliği Asimetrisi Düzeldiğinde Yeniden Bozulur Mu?

Burun deliği asimetrisi düzeldiği zaman dış etken olmadıkça yeniden bozulmaz. Çünkü operasyon tamamlandıktan sonra artık vücudun diğer uzuvları gibi olağan forma bürünen burun delikleri, kendi yapısını koruyarak devam edecek haldedir.

Yalnızca;

  • Burun deliklerinden bir tanesinin kesilmesi
  • Burnun kuvvet alarak sarsılması
  • Çeşitli dış faktörlerle burun deliklerinin baskılanması

halinde simetri kaybolabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir