Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Günümüzde buruna çok sayıda işlem yapılabiliyor. Burnun karmaşık bir anatomisi vardır. Estetik ve güzel bir buruna sahip olmak isteyenler genellikle burun dolgularını tercih ediyor. Nedeni ise ameliyatsız ve basit bir işlem olmasıdır. Aynı zamanda burun dolgusu belirli bir zaman geçtiğinde eriyerek eski haline geri döner. Dezavantaj olarak ise burun dolguları kalıcı değildir. Bir ay içerisinde kaybolmaya başlar. Kalıcılığını kullanılan malzeme ve kişinin durumu etkiler. Bazı dolgular daha kalıcı iken bazıları bir ay gibi bir zaman diliminde kendiliğinden kaybolmaya başlar.

Burun Dolgusunun Kalıcılığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Buruna uygulanan burun dolgularının kalıcılığını etkileyen bazı faktörler vardır.

Etkileyen faktörler şunlardır:

  • Kullanılan yöntem
  • Hastanın yaşı
  • Hastanın yaşam tarzı
  • Dudak dolgusu içerisinde yer alan madde
  • Kullanılan dolgu malzemeleri
  • İşlemi yapan kişinin tecrübesi

Bu gibi biden fazla faktör dolgu işleminin kalıcılığını etkiler. Ayrıca işlem sonrası uygunsuz davranışlardan kaçınmak ve dolgunun kalıcılığını artırmak gerekir.

Burun Dolgusunun Kalıcılığını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Burun dolguları yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle işlem sonrası burun darbelerden korunmalıdır. Burnu silme gibi işlemlerde dikkatli olunmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Uyku esnasında burunda yer alan dolguyu korumak için sırtüstü şekilde yatılmalıdır. Bu gibi hususlara dikkat edildiği taktirde burun dolgularının daha kalıcı olmasını sağlamak mümkündür.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burunda yer alan boşlukları gidermek adına burun dolgusu tercih ediliyor. İşlem öncesi burunda doldurulması gereken yerler belirlenir. Sonra ise anestetik kremler veya başka anestezik madde yardımı ile bölge uyuşturulur. Cilt boşluklarını doldurmak için hyalüronik asit kullanılır. Enjeksiyon yardımı ile kısa zaman içinde burunda yer alan boşluklara enjekte edilir. Bu işlem 15 dakika kadar kısa bir zamanda gerçekleşen bir işlemdir.

Burun Dolgusu Dezavantajı Nedir?

Burun dolgularında farklı dolgu malzemeleri kullanılabilir. Kullanılan dolgu malzemelerinin kalitesi dolgunun kalıcılığını artırır. Fakat hiçbir zaman kesin bir kalıcılık sağlamaz. Etki sürelerinin farklıdır. Hasta için kesin bir çözüm değildir ve kısa zaman içinde burun eski görünüme kavuşur.

Burun Dolgularının Avantajları Nelerdir?

Burun dolgularında iyileşme süresi ve tedavi aşaması oldukça kısadır. Hasta çok kısa bir zaman içinde sosyal hayatına geri döner. Aynı zamanda cerrahi bir işlem yapılmadığı için belirli bir iz kalmaz. Burun dolgularında kullanılan malzemeler kalıcı olmadığı için burun geri eski haline döner. Buda işlemden memnun kalmayan kişiler açısından çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir