Burun Estetiği Ameliyatı Riskli Mi? İz Bırakır Mı?

Görsel estetik ve sağlık açısından son derece önemli uygulamalar olan burun estetiği operasyonları, halk arasında bilindiğinin aksine riskli ve zor operasyonlar değildir. Burun estetiği uygulamalarında, ameliyat sonrasında meydana gelen bazı şişlik ve morluklar, operasyonun sıkıntılı ve ağrılı, ciddi bir uygulama olduğu yönünde görüşlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak bunun nedeni, burun estetiğinde eskiden uygulanan tekniklerdir. Tampon ve burun estetiği arasında ilişki kuran insanlar, burun estetiği operasyonu geçirmiş kişilerin çıkardıkları tamponun ardından yaşadıklarını, ameliyatın zor olmasına yormuşlardır. Geçmişte kullanılan pamuklu tamponlar, çeşitli kanamalara neden olmaktaydı. Ancak yeni uygulamalarda böyle riskler söz konusu değildir.

Silikon Tamponlar İle Ağrısız Operasyonlar

Burun estetiğinde geçmişte kullanılan tamponlar yerine artık, silikon tamponlar tercih edilmektedir. Bu da burnun içine yapışma suretiyle kanamaların artmasına neden olmamaktadır. Burun estetiği operasyonu, her şeye rağmen ince bir estetik operasyondur ve bazı dikkat edilmesi gereken noktalar içerir. Ameliyatın ardından görülen morluklar ve şişlikler kullanılan teknik, hastanın kemik ve kıkırdak yapısı, yaşı ile cinsiyetine göre değişkenlik göstermektedir.

Cilt Ve Kemik Yapısının Önemi

Burun estetiğinde, ağrısız ve sorunsuz operasyonlar kullanılan modern teknikler ile mümkündür. Ancak yaşanan ağrının ve oluşabilecek morluk ve şişliklerin kriteri, hastanın cilt ve kemik, kıkırdak yapısıdır. Cilt ve derisi, kemik yapısı ince ve narin olan hastalarda bu anlamda doktor, çok daha fazla hassas davranmakta ve yaşanabilecek olası kanamaları minimize etmektedir.

Anestezi Altında Ağrısız Operasyonlar

Burun estetiği operasyonları, genellikle genel anestezi ile gerçekleştirilir. Bu da, sürecin baştan sona ağrısız bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Açık ve kapalı rinoplasti, yani burun estetiği operasyonu uygulamalarında hastanın uyanık olmasına neden olabilecek lokal anestezi çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun nedeni lokal anestezide uyanık olan hastanın hissedebileceği huzursuzluk ve bunun estetik cerraha yansımasıdır. Burun estetiği son derece hassas bir konu olmasından ötürü, cerrahi kalitenin üst düzeyde olması amacı ile genel anestezi altında yapılır.

Operasyondan Sonra İz Kalır Mı?

Burun estetiği operasyonları, açık ve kapalı rinoplasti uygulamaları ile farklı işlemlerle yapılır. Açık rinoplastide burun deliklerinin alt kısmından küçük kesiler açılarak işlem yapılır. Kapalı rinoplasti tekniğinde ise burun deliklerinin içinde kesiler açılır. Kapalı rinoplasti tekniği, cerrahi anlamda daha az bir uygulama görüş açısı sunmasına karşın, dikiş izi kalma ihtimalinin bulunmadığı bir operasyondur. İyileşme süresi de, açık rinoplasti tekniğine göre kısadır.

Kapalı rinoplasti tekniğinde de, cerrahi görüş açısı daha fazladır. Ancak ileri düzeyde deformite oluşmuş durumlarda, açık rinoplasti tekniği uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir