Burun Estetiği En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Burun Estetiği En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Burun estetiği, esasında bir ameliyat olduğu için yaş bu noktada önemli bir unsurdur. Son yıllarda popülerleşen burun estetiği ameliyatını yaptırmak isteyenlerin yaş ortalaması gittikçe düşüyor. Özellikle son yıllarda 20'li yaşların altına kadar bir düşüş görülüyor. Peki, tıbbi olarak burun estetiği ameliyatı olabilmek için en erken kaç yaşında olmak gerekiyor?

Kadınlarda ve Erkeklerde Burun Estetiği

Son yıllarda özellikle en erken 16-17 yaşlardaki kadın ve erkeklerde burun estetiği ameliyatı gittikçe popülerleşiyor. Uzmanlara göre kısa bir süre içinde 15 yaşındaki kadın ve erkeklerde de görülmesi bekleniyor. Bunun nedeni ise ergenlik çağındaki gençlerin karşı cins tarafından beğenilme çabası olarak belirtiliyor. Hatta sosyal medyanın, çağımızda bu kadar hayatımıza girmesi de burun estetiği yaptırmak isteyenlerin yaş sınırını daha da aşağıya çekiyor. Burada asıl üzerinde durulması gereken nokta ise bu yaşlardaki kişilere burun estetik ameliyatının yapılması doğru mudur değil midir?

Genç Yaşlardaki Kişilere Burun Estetiği Yapılması Ne Kadar Doğrudur?

14-18 yaşlarındaki gençler fiziksel olarak ve ruhsal olarak gelişimlerini henüz tamamlamış olmuyorlar. Bu nedenle bu yaş aralığında bulunan her gence burun estetiği ameliyatı yapılması pek de uygun görülmüyor. Fakat bu her zaman geçerli değildir. Burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen gencin, bunu neden yaptırmak istediği de bu noktada önem arz ediyor. Çünkü bazı gençlerde ciddi estetik problemler olabiliyor. Bu da genç yaştaki bireyin kendine olan güvenini kırabiliyor. Ailesinin de izni alınarak bu burun estetiği yapılan genç bireylerde ciddi bir özgüven artışı görülüyor.

Doktorlar 18 Yaş Öncesi Estetik Ameliyatına Nasıl Bakıyor?

Ülkemizdeki doktorlar, 18 yaşından küçük olan bireylerin burun estetiği ameliyatı olmasına sıcak bakmıyor.

Bunun nedenleri;

  • Genç bireylerin fiziksel gelişimini henüz tamamlamamış olmaları,
  • En uygun sonuca ulaşmanın imkansıza yakın olması,
  • Fiziki gelişimin yanı sıra ruhsal gelişimini de henüz tamamlamamış olmaları,
  • Genç bireylerin ruh yapısının çok değişken olması doktorların bu konuya sıcak bakmamalarının nedenlerinden başlıcalarıdır.

Çünkü burun estetiği ameliyatını yaptıktan sonra bir daha geri dönüşü olmuyor.

Ameliyat Ne Kadar Kalıcı Oluyor?

Doktorlar, burun estetiği sonrasında burnun büyümesinde duraklama olduğunu söylüyor. Fakat bu duraklama, kişinin fiziki gelişimine göre değişkenlik gösterebiliyor. Yani her insanda aynı duraklama söz konusu olmuyor. Bazı kişilerde estetik ameliyatından sonra burnundaki kemiklerinden bir kısmının büyümeye devam ettiği bir kısmının ise büyümediği ve sabit kaldığı görülmüştür. Kısacası çok erken yaşlarda burun estetiği ameliyatı olan kişilerde bu estetiğin kalıcı olmadığı görülüyor. Doktorlar da bu nedenle erken yaşlarda burun estetiği ameliyatına sıcak bakmıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir