Burun Estetiği Genel Anestezi İle Mi Yapılır?

Burun Estetiği Genel Anestezi İle Mi Yapılır?

Buruna yapılan estetik operasyonlar genellikle genel anestezi yöntemi ile yapılır. Ameliyatın türüne göre farklılık gösterebilir. Fakat genel anestezi işlemi sonrası hasta acı ve ağrı hissetmez.

Bu yüzden hastaların da ilk tercihi genel anesteziden yana olur. Böylelikle hasta tamamen uyutulur ve işleme başlanır. Hastayı uyutma işlemi çok kısa sürer. Lokal anestezilerde ise sadece işlem yapılacak olan bölge uyuşturulur. Bu tür anestezilerde hasta acıyı ve ağrıyı hisseder.

Kanamaya müdahale etmek daha güç bir hale gelir. Genel anestezide ise tam tersidir kanama riski düşüktür ve kanamaya müdahale etmek daha kolaydır. Bu yüzden burun estetiklerinde daha sık tercih edilir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Burun estetiği sonrası hızlı bir iyileşme için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Peki bunlar nelerdir?

  • Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
  • Hapşırma işleminde ağzınızı kapatmayın. Ağzınız açık hapşırın.
  • Burnun üzerine yatmayın. Belirli bir süre sırt üstü yatın.
  • Burunda bant ve spiral varsa kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Darbelere karşı burun dokusunu koruyun.
  • En az üç gün burnunuza su kaçmamasına dikkat edin.
  • Estetik işlemlerden sonra burunda tıkanıklık görülür. Bu sorunu önlemek için verilen spreylerin ve damlaların düzenli olarak kullanılması gerekir.
  • Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun.
  • Ameliyat sonrası doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmayın.
  • Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk oranı yüksek güneş ürünleri kullanın.

Bu hususlara dikkat edildiği taktirde iyileşme daha hızlı olacaktır. Ayrıca yapılan operasyon da daha etkili ve kalıcı hale gelir.

Burun Estetiği Acı Verir Mi?

Burun estetiğinin acı verip vermediği çok merak ediliyor. Acı vermez demek doğru olmaz. İşlemin türüne göre acı eşiği farklılık gösterir. Fakat bu tür ameliyatlarda genel anestezi kullanılır. Böylelikle işlem boyunca hiçbir acı hissedilmez. Fakat anestezi sonrası kişide ufakta olsa bir sızı hissedilir. Buda burundaki uyuşukluğun geçmesinden dolayı kaynaklanır.

Burun Estetiği Kolay Mı?

Günümüzde en sık yaptırılan estetiklerden bir tanesi burun estetikleridir. Burun estetiklerinin yapılma sıklığının önemli bir nedeni kolay işlemler olmasıdır. Ameliyatın türüne ve kullanılan yönteme göre işlemin süresi değişir. Fakat genellikle kısa sürede yapılır.

İyileşme süreci de kısa sürelidir. İşlemin kolay olup olmadığını belirleyen bazı faktörler vardır. Kişinin klinik durumu, burun yapısı, doktorun tecrübesi, seçilen anestezi yöntemi gibi faktörler işlemin kolaylığını etkiler.

Burun Estetiği Lokal Anestezi İle Mi Yapılır?

Lokal anestezi ile burun çevresi ve burun ucu uyuşturulur. Genellikle çok fazla tercih edilmez. Çünkü burun estetikleri dikkat isteyen işlemlerdir. Lokal anestezide kanamayı kontrol etmek zorlaşır. Bu yüzden dikkat bozulabilir ve yanlış sonuçlar elde edilebilir. Kişi burnundaki hareketliliği hisseder ve telaşa kapılabilir. Bu yüzden hastanın tamamen uyutulması yani genel anestezi daha doğru bir seçimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir