Burun Estetiği Ne Zaman Tekrarlanabilir?

Burun Estetiği Ne Zaman Tekrarlanabilir?

İnsanların çoğu çeşitli sebeplerinden ötürü fiziksel görünüşlerinden memnun değildir. En çok şikayet edilen fiziksel uzuvlar arasında burun bulunur. Şekil bozukluklarının çoğu burunlardan kaynaklanır. Bu bozukluklar estetik operasyonlarla düzeltilebileceği gibi yeniden farklı bir görünüme de kavuşturulmaktadır. Buna göre burun estetiği kimlere yapılır? Burun estetiği için aranan şartlar nelerdir? Burun estetiği yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? Burun estetiğinin olası riskleri nelerdir? Burun estetiği ne zaman tekrarlanır?

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Estetik kaygı güden, burnunda gözle görülür şekil bozukluğu olan, bozukluğa bağlı olarak sağlık şikayeti bulunan her insan burun estetiği yaptırabilir. Fonksiyonel bozukluğa bağlı sorunların hastalar için ciddi sonuçları olabilir. Bu durumda estetik ve tedavi mecburi hal alır.

Burun Estetiği İçin Aranan Şartlar

Öncelikle burunda bulunan bozukluklar insanların sağlık ve yaşam kalitesini etkiliyorsa, görünüm açısından rahatsız ediciyse, herhangi bir travma veya kaza sonucu burun yapısı toparlanamamışsa estetik yapılır. Bunun dışında yeni bir görünüm kazanmak ve eskisine oranla burun yapısında gözle görünür bir şekilde değişiklik yapılmak isteniyorsa estetik tercih edilebilir. Bununla beraber estetik yaptıracak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ergenlik çağında olan ve fiziksel yapısı oturmamış gençlerde estetik önerilmemektedir. Estetik bir ameliyat gerektirdiği için operasyon öncesi doktor tarafından istenilen tahlillerin de temiz çıkması istenen şartlar arasındadır.

Burun Estetiği Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Estetik dışarıdan bakıldığı gibi kolay ve basit değildir. Sonuç olarak bir operasyon gerektirir. Bunun için operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunur. Bunlardan bazıları kısaca şöyledir;

 • Öncelikle doktorunuzun önerilerini kulak ardı etmeyin.
 • İstenilen tahlil ve tetkikleri eksiksiz yaptırın.
 • Hastaneye yatarken yanınızda mutlaka bir refakatçi bulundurun.
 • Kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.
 • Taburcu edilen hastalar burunlarına darbe almamaya özen göstermelidir.
 • Sigara ve alkol kullanmamalıdır.

Operasyon sonrasında hastalar durumlarına göre 6 saat ile bir gün sonrasında taburcu edilebilmektedir.

Burun Estetiğinin Olası Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi burun estetiklerinin gerçekleştirildiği operasyonlarda da belli başlı riskler bulunmaktadır. Bu risklerden bazıları şöyledir;

 • Öncelikle hastalardan bazılarında anestezi uygulaması alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
 • Gözaltlarında oluşan morluk ve şişliklerin inmesi zaman alabilir.
 • Operasyon bölgesinde ağrı, sızı veya hissizlik olabilir.
 • Burun zaman içerisinde gerecek halini alacaktır. Operasyondan sonraki görünüm yanıltıcı olabilir.
 • Belli bir müddet sonra burun ucunda düşmeler yaşanabilir.

Olası riskler hakkında doktorlar bütün bilgilendirmeyi yapmaktadır.

Burun Estetiği Ne Zaman Sonra Tekrar Yapılabilir?

Burun ameliyatlarından sonra çeşitli nedenlerden ötürü bir ya da ikinci operasyon gerekebilir. Bunun içinde belli bir süre beklemek önemlidir. İdeal olarak bekleme süresi 10 ay ile bir yıl arasında değişkenlik gösterir. İlk ameliyatın tamamen iyileşmesi önemlidir. Yeni bir ameliyat için en uygun tarihi yine doktorunuz verecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir