Burun Estetiği Neden Yapılır? Psikolojik Yansıması Nasıldır?

Burun Estetiği Neden Yapılır? Psikolojik Yansıması Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı bir bireyin kendi psikolojisi, yaşı, cinsiyeti ve kişiliğine bağlı olarak psikolojik yansımaya sebep olmaktadır. Psikolojik açıdan kendini ameliyata hazırlayan hastalar ameliyat öncesi ve sonrası dönemi daha rahat bir biçimde geçirmektedir.

Operasyonu doğru bir şekilde algılama ve psikolojik olarak kendini bu sürece hazırlamak huzurlu ve sağlıklı bir birey olmayı da beraberinde getirecektir. Ameliyat sonrasında kişinin kendini güzel beğenilecek bir şekilde hissetmesi psikolojik yansıma açısından da oldukça olumlu olacaktır.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Kişiyi genellikle estetik ameliyatı yönlendiren kendisi kaynaklı veya kendinden bağımsız nedenler olmaktadır. Bireyin kendisine veya içinde yaşadığı toplumun özelliklerine göre ameliyat için farklı nedenleri olabilir.

Genellikle burun estetiği için nedenler şöyle sıralanmaktadır;

  • Güzellik beklentisi
  • Yaşlanma korkusu
  • Beğenilme isteği
  • Tamlık duygusu
  • Değişim isteği
  • Kariyer ve gelecek beklentileri
  • Kabul görme isteği
  • Popüler kişileri özenmek
  • Ergen bireylerde başkaldırı isteğinin yansıması

Bu nedenler bireylerde estetik ameliyat isteğinin oluşmasına neden olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen bireylerin bu beklentilerin bazılarını gerçekte olmadığını ve ameliyat sonrasında bazı isteklerin karşılamayabileceğini de farkında olması psikolojik açıdan kendini hazırlaması gerekmektedir.

Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Psikolojisi

Bireylerin burnunda estetik olarak şekil bozukluğunu olduğunu düşünmesi da halinde herkesin burnuna baktığını düşünmesi, burnu Kamufle etme çabaları ya da profil fotoğrafı çektirmekten kaçırma gibi davranışları ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler gerçekten estetik açıdan burnundan rahatsız olursa yaşamı hatta çevresel şartları bile kişiyi gereklilik noktasına getirmişse doktorlar tarafından ameliyatın yapılması önerilmektedir.

Ameliyat Öncesinde Burnun Hasta Üzerindeki Fonksiyonel Etkileri

Burun ameliyatı olmak isteyen bireylerde aynı zamanda burun fonksiyonlarının normal olmama ihtimali de bulunmaktadır. Psikolojik açıdan estetik anlamda ameliyat olmak isteyen bireylerin yanı sıra fonksiyondan sıkıntı yaşayan hastalar da bulunmaktadır. Bu sorunlar genel olarak nefes alma, koku alma, gözlük kullanmada sorun, konuşma problemleri, üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık sık görülmesi, baş ağrısı gibi şikayetleri görülmektedir.

Fonksiyonel anlamda da rahatsızlıkları olan bireylerin ameliyat kararlarında hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan düzeltme yoluna gidilmesi gerekmektedir. Hastaların bu sıkıntılarının da doktorlara başvurması halinde hem estetik düzelme hem de fonksiyonlar problemlerin düzelmesi gerçekleşecektir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kararı Sonrasında Psikoloji

Ameliyatın karar verilmesinden sonra ameliyattan bir önceki gün sanki üniversite sınavından önceki güne benzetilebilmektedir. Bugün genellikle uykusuzluk, heyecanlı bir bekleyiş, kaygı, hafif korku ve sürekli aynaya bakma isteği gibi tepkimeler yaşanmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde özellikle daha önceden anestezi almamış kişiler daha fazla kaygı ve korku hissetmektedir. Oysa ki günümüz teknolojisinde tıp imkânlarının gelişmiş olması ve bu imkanlar doğrultusunda yetişmiş personel kalitesi ile anestezi oldukça güvenilir ve konforlu bir düzeye gelmiştir. Ameliyat öncesinde psikolojik ve açılardan hastaların kaygılara karşı pozitif beklentilere yoğunlaşması, pozitif düşünmesi süreci daha kolay geçirmelerine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir