Burun Estetiği Sonrası Asimetri Oluşur Mu?

Burun Estetiği Sonrası Asimetri Oluşur Mu?

Burun estetikleri basit olarak görünse de dikkat edilmesi gerekli operasyonlardır. Burun estetiklerinde burundaki kemikler de veya kıkırdaklarda değişiklikler yapılabilmektedir. Bu değişikliklerde iyileşme sürecinden geçmektedir. İyileşirken deri ile hep bir etkileşim içerisinde yer alır.

Bu etkileşimden kaynaklı olarak deride büzüşme ve asitmetri gibi sorunlar görülebilir. Kıkırdak dokular yeterli şekilde desteklenmediği taktirde burun şeklinde bozulmalar meydana gelir. Bu durum kemikler içinde geçerli olabilmektedir.

Kemik dokuların aşırı törpülenmesi veya hatalı işlemler yapılması burunda asimetrik bir görünüm doğurabilir. Bu problemler genellikle ödemin geçmesinden sonra ortaya çıkar ve kendini gösterir. Fakat burun estetiklerinde alanında yetenekli uzmanlara başvurmak ve hatasız bir operasyon ve iyileşme süreci geçirmek asimetri problemini ortadan kaldırır.

Asimetri Oluşumuna Neden Olabilecek Etkenler Nelerdir?

Burun estetikleri sonrası burun şeklinde bozulmalara neden olan etkenlere bir göz atalım. Bu etkenler nelerdir ve neden ortaya çıkar?

Asimetriye neden olan etkenler şunlardır:

  • Hatalı bir burun estetiği
  • Yanlış ve rastgele seçilen doktor tercihi
  • Seçilen yöntemin kişinin yüzüne uygun olmaması
  • Aşırı törpüleme işlemi
  • Kıkırdak dokunun yeterince alınmaması
  • Yanlış dolgu maddesi enjekte edilmesi
  • Dudak ve burun açısının yanlış oranlanması
  • Burun bölgesine alınan ağır darbeler
  • Estetik sonrası buruna uygulanan hatalı işlemler
  • Enfeksiyonlar

Bu gibi nedenlerden dolayı estetik işlem sonrası asimetri problemleri yaşanabilmektedir. Problemlerin yaşanmaması için önceden planlamalar ve bir takım testler yapmak gerekir.

Burunda Ödem Oluşması Asimetrik Bir Görünüme Neden Olabilir

Burun operasyonlarında deride su veya başka maddeler birikebilir. Buda burun yapısının şeklinin tam oturmamış ve asimetrik görünmesine neden olabilir. Ödem olan bölgede şişlikler görülür. Bu şişkinliklerden dolayı burun hakkında yorum yapmak doğru olmaz. Şişlikler her zaman burunun daha asimetrik görünmesine neden olur. Bu yüzden operasyon sonrası ödem vücuttan atıldıktan sonra burun değerlendirmesi yapmak gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Asimetri Oluştuysa Ne Yapılmalıdır?

Her cerrah kusursuzdur diyemeyiz. Yeterince bilgili olmayan cerrahlar operasyon esnasında kemik veya kıkırdak dokuda tahribata yol açabilir. Bu tahribat sonucu burunda asimetri kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu problemle karşılaşıldığı durumlarda güvenilir bir cerraha başvurarak ikincil bir operasyon geçirmek mümkündür. Bu operasyonun başarı oranı ise kemik ve kıkırdak dokunun tahribat durumuna bağlıdır. Kemik ve kıkırdak yapılara zarar verilmediği durumlarda asimetri sorununun giderilmesi daha kolay ve mümkündür. Fakat tahribatın yüksek olduğu durumlarda başarı oranı düşüktür. Başarı oranının düşük olduğu durumlarda ufak kamuflaj yöntemleri tercih edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir