Burun Estetiği Sonrası Gülünür Mü?

Burun Estetiği Sonrası Gülünür Mü?

Burun ameliyatları estetik görüntü amaçlı tercih edildiği gibi nefes almakta zorluk yaşayan kişiler için sağlık sorunları durumlarında zorunlu olarak da yapılıyor. Burun yapısında yer alan kemiklerin olağandan daha yamuk şekle sahip olması kişilerde rahat nefes almakta zorluk yaşattığı gibi dış görünümde de farklılık yaratır. Burun estetiği ameliyatları ile bu iki duruma karşı da tıbbi yarım alınabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılan cerrahi müdahalelerin ardından hem dış görünüm olarak daha iyi bir görüntü oluşurken hem zor nefes alma durumu ortadan kalkar. Dolayısıyla burun ameliyatları estetik için olduğu kadar sağlık sorunlarına çözüm olarak da gerçekleştirilmektedir.

Burun estetiği sonrası yüz mimiklerinde kısıtlamalar yaşanır. Gülmek, ağlamak, esnemek, hapşırmak özellikle ilk zamanlarda büyük sorun teşkil edebilir. Tıbbi bir işlem olmasından dolayı ilk bir süre bu gibi hareketler özgürce yapılamaz. Ancak bu durum geçici olup, ameliyatın etkileri azaldığı anda eski düzene dönmek mümkün olur.

Burun Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği için iki farklı teknik kullanılır. Açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı olarak iki şekilde gerçekleştirilir. Hangi tekniğin daha başarılı olduğundan ziyade, ameliyatı yapacak doktorun hasta için hangi tekniği uygun gördüğü öncelikli olur.

  • Açık burun ameliyat tekniğinde burun ucundan açılan bir kesikten işlemler sürdürülür.
  • Kapalı burun ameliyat tekniğinde ise burun içinden tüm kesik işlemleri sürdürülür.

İki teknikte de alanında uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde başarılı sonuç elde edilmektedir. Burun ameliyatı için hastanın burun yapısı en ince ayrıntısına kadar değerlendirilir ve uygun görülen teknikte ameliyatın yapılmasına karar verilir. her insanda yüz ve burun yapısı farklılık göstermesinden dolayı burun ameliyatı da tüm detayları ile değerlendirilerek yapılıyor olması önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Burun estetiği sonrası olağan akışta bir iyileşme süresi yaşamak için ilk aşamada daha dikkatli davranmak önem arz ediyor. Bu sayede iyileşme adımı daha hızlı gerçekleşeceği gibi gereksiz yere fazladan acı teşkil edecek sorunların da önüne geçmek mümkün olur. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilecek başlıca durumlar şunlardır;

  • Sigara tüketiminden kaçınmak. En azından ilk aşamada sigara dumanının etkilerinden uzak kalmak gereklidir.
  • Ameliyat sonrası burun kısmını fiziki darbelerden korumak fazlasıyla önemlidir
  • Kan sulandırıcı etkide ilaçların kullanımından kaçınmak gereklidir
  • Spor aktivitelerine bir süre ara verilmeli. Ameliyat sonrası kısa sürede ayaklanmak spor gibi efor gerektiren durumlara açık hale gelmek anlamını taşımaz. Özellikle ağır spor aktivitelerinden ilk 1-2 aylık süreçte uzak durulmalıdır.
  • Ameliyat sonrası burunda koruyucu bandajlar yer alır. Bu bandajların çıkarılması anına kadar su ile temasından kaçınılması gerekir.
  • Gözlük kullanımı doktorun onay vereceği ana kadar tercih edilmemelidir.
  • Bu sürecin daha hızlı ilerlemesi için doğru bir uyku düzeni ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir