Burun Estetiği Sonrası Ödem Kalır Mı?

Burun Estetiği Sonrası Ödem Kalır Mı?

Burun estetiği, yüz hatlarını tamamen değiştiren estetiklerdir. Daha hoş ve güzel görünmeye yardımcı olur. Aynı zamanda burun naif ve hassas bir organdır. İşlemden sonra bazı yan etkiler ile karşılaşmak mümkündür. Bu yan etkilerden biri ödemdir. Burun estetiği sonrası ödem çok sık görülen bir şikayettir.

Şişlikler herkeste aynı derecede hissedilmeyebilir. Kişiden kişiye şişliğin derecesi değişir. Normal olarak karşılanan ödem, kalıcı bir durum değildir. İşlem sonrası hasta kendine dikkat ederse iyileşme süreci hızlı geçer. Zaman geçtikçe şişlikler azalır ve daha sonra tamamen kaybolur.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Burun estetiği oldukça sık yaptırılan bir işlemdir. Basit bir operasyondur. Operasyon sonrası burunda ve yüzde ödem yani şişlikler meydana gelebilir. Bu durumda kişinin bilmesi ve uygulaması gereken bazı hususlar vardır.

Ödemi azaltmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Doktor tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun önerdiği bir ilaç veya masaj varsa mutlaka düzenli olarak uygulayın.
  • İşlem sonrası bölgeye buz uygulamak, damarların büzüşmesine neden olur. Böylelikle morluğa ve şişliğe iyi gelir.
  • Beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Az tuzlu ve az yağlı besinler vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur.
  • Bol bol su için. Su içmek ödem atmanın en etkili yollarından biridir.
  • Yatış pozisyonunuza dikkat edin. Çift yastık kullanmak başın yukarıda tutulmasını sağlar. Böylece ödem oluşma ihtimali ortadan kalkar.

İşlem sonrası hastanın kendine dikkat etmesi gerekir. Uyurken yüz üstü uyumaktan kaçınılmalı ve burun darbelerden korunmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Ödem, istenmeyen fakat işlem sonrası çoğu hastada görünen bir belirtidir. Ödemin ne zaman geçeceği tamamen hastaya bağlıdır. Hasta, işlem sonrası doktorun tavsiyelerine dikkat ederse kısa zamanda ödemden kurtulur.

Fakat gerekli hassasiyeti göstermez ise iyileşme süresi uzar. Kişiden kişiye de iyileşme süresi farklılık gösterir. Her hastanın cilt yapısı farklıdır. Bazı ciltler daha hassastır. Örneğin kalın ciltli hastalarda meydana gelen ödem, ince ciltli hastalara oranla daha geç iyileşir.

Bu durumda erkek hastaların iyileşme süreci daha uzundur diyebiliriz. Çünkü erkekler kadınlara oranla daha kalın cilt yapısına sahiptir. Fakat genel olarak ödem 6 ay içerisinde kaybolmaya başlar. 1 yıla kadar ise tamamen ortadan yok olur.

Burun Ucu Ödemi Ne Zaman İner?

Burun ucu ve burun kanatları hassas bölgelerdir. Bu yüzden bu bölgelerde ödem çok sık görülür. Çoğu hasta ödemin ne zaman tamamen geçeceğini merak eder. 6 ve 9 ay içerisinde ödem azalmaya ve yok olmaya başlar. Elbette ki burnun tamamen oturması için biraz daha uzun bir vakte ihtiyaç vardır. Burun yaklaşık 1 yıl içerisinde tamamen iyileşmiş olur.

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Yan Yatılır?

Burun ameliyatı sonrası ödemi azaltmak için yatış pozisyonuna dikkat etmek gerekir. İşlem sonrası kişinin sırt üstü yatması gerekir. Aynı zamanda 1 hafta boyunca başın yüksekte tutulması ve yan tarafa yatılmaması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir