Burun Estetiği Sonrası PCR Testi Yaptırmak Sakıncalı Mı?

Burun Estetiği Sonrası PCR Testi Yaptırmak Sakıncalı Mı?

Şu anda yaygın Korona hastalığı nedeniyle, insanlar herhangi bir semptomun başlangıcında endişelenir ve hastalığı teşhis etmek için testler arar. Ateş, kuru öksürük, kas krampları ve yorgunluk, nefes darlığı, bademcik iltihabı, baş ağrısı, koku ve tat kaybı veya sindirim sorunları gibi belirtileriniz varsa, korona testi için doktora görünmeniz gerekebilir. Korona virüsü teşhis etmek için en sık yapılan test, PCR polimeriz zincir reaksiyonu testidir. Moleküler olan bu testte, pamuklu çubukla toplanan mukus ve balgam örneğinde virüsün genetik materyalinin varlığı kontrol edilir ve bir kişinin korona hastalığı olduğunu gösterir.

Burun yolundan korona testi yapmak için, burun geçişlerinin tamamen açık ve temiz olması gerekir, bu nedenle kişinin hangi aşamada olduğunu görmek gerekir. Rinoplasti sonrası ilk günlerde burun yolu tamamen açılmayabilir veya iltihaplanma ve şişlik nedeniyle içinde kan olabilir. Doktor durumu inceledikten sonra burun estetiği ameliyatı sonrasında kişinin burun koroner testi yaptırmaya hazır olup olmadığına karar verir.

Rinoplastinin Genel Komplikasyonları

Genellikle rinoplasti sonrası tüm insanlarda ortaya çıkar, ancak ciddiyeti cerrahın becerisine, kişinin durumuna ve hastanın doktorun talimatlarına uymasına bağlı olarak değişebilir.

  • Acı

Burun kıkırdağı ve kemik dokusu onarılırken hasta ağrı hissedebilir ama çok hafiftir ve reçete gerektirmeyen zayıf ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

  • Şişlik

Ameliyattan sonraki ilk günlerde genellikle göz ve burun çevresinde şişer ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Bu şişlik 2 hafta sonra önemli ölçüde azalır. Tabii soğuk su kompresörü kullanımının iyileşme sürecini hızlandırmada çok etkili olabileceği unutulmamalıdır.

  • Morarma

Göz çevresinde morarma genellikle ameliyattan sonra görülür, bu normaldir ve endişe nedeni değildir. Doğru beslenme ve doğal meyve sularının tüketilmesi, onu azaltmada etkili bir role sahiptir. Ameliyat sonrası morluklar genellikle birkaç gün sonra geçer.

  • Kanlı Akıntı

Genellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde, endişelenecek bir şey olmayan az miktarda kanlı akıntı ve burundan kanama olabilir, ancak kanama şiddetli hale gelirse doktorunuza söyleyin.

  • Burun Tıkanıklığı

Hastanın burnuna zarar verebileceği için ameliyattan sonra kurtulmaya çalışmaması gereken burun tıkanıklığı olabilir. Burun lavajı ve serum kullanımı bu hissi gidermeye yardımcı olabilir.

  • Solunum Problemleri

Geçmişte burun dokularının çıkarılması ve mükozal yaralanmalar nedeniyle ameliyat sonrası hastalarda solunum problemleri yaygındı. Ancak günümüzde yeni tekniklerin kullanılması ve doku modifikasyonu ve çıkarılması yerine güçlendirilmesi ile bu tür sorunların oluşması en aza indirilmiştir.

Rinoplastinin Spesifik Komplikasyonları

Nadir durumlarda ve sıklıkla altta yatan hastalığı olan kişilerde ortaya çıkar ve aşağıdakileri içerir:

  • Sinüzit

Bu komplikasyon, sesi değiştiren, mukus salgısını artıran ve koku alma duyusunu bir miktar azaltan sinüslerin iltihaplanmasından kaynaklanır.

  • Kanama

Bu komplikasyon genellikle pıhtılaşma sorunları olan ve bazı ilaçları alan kişilerde ortaya çıkar.

  • Enfeksiyon

Rinoplasti sonrası hasta reçete ettiği ilacı düzgün almazsa enfeksiyon kapabilir, yıkama ve ilaçla enfeksiyon geçmezse burun tıkanıklığına neden olur.

  • Anesteziye Tepki

Hastanın altta yatan belirli bir hastalığı varsa veya ameliyattan önce sigarayı bırakmazsa veya anestezi için kaliteli anestezi kullanmazsa, kişi aşağıdaki komplikasyonları yaşayabilir:

* Mide bulantısı

* Alerjik reaksiyon

Artan basınç ve kalp atış hızı

Burundan yapılan korona testi (PCR) ve bu yolla alınan örnekler daha güvenilir olacaksa da, ağızdan da yapılabilir. Muayene eden kişi, swabı plasentanın ucuna ağza, dişlere ve bademciklere dokunmadan yerleştirmelidir. Sonuç olarak gerekirse rinoplasti sonrası koroner test yaptırılmalıdır. Burun koşulları bu test için hazır değilse, mukus örneklemesi ve boğaz ucundaki balgam ağızdan yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir