Burun Estetiği Sonrası Şişlikler Ne Zaman İner?

Burun Estetiği Sonrası Şişlikler Ne Zaman İner?

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin korktuğu süreç ameliyat değil ameliyat sonrası dönemdir. Ameliyat tamamlandıktan sonra artık hasta istediği burun görünümüne kavuşmuştur. Kişiler ameliyattan çıktıktan sonra burunlarını merak eder ve hemen görmek isterler. Ancak bu pek mümkün değildir. Nedeni ise ameliyat sonrası yaşanan şişliklerdir. Bu şişliklerin geçmesi ise belli bir süre zarfında gerçekleşir. Burun estetiği zorlu bir süreçtir. Hastalar ameliyattan sonra yeni burunlarını görmek yerine şişlikler ile karşılaşırlar. Ancak bu durum kalıcı değildir. Zamanla bu şişlikler inecektir.

Burun Estetiği Sonrası Şişliklerin İnme Süresi Nedir?

Burun estetiği ameliyatından yaklaşık 3-4 gün içerisinde göz çevresinde oluşan şişlikler inmeye başlar. Burnun yapısından dolayı cilt altı doku ve hücrelerde ödemler oluşur, buda cilt yüzeyinde şişliklere neden olur. Ödem nedeni ile bu şişliklerin inmesi belli bir süre zarfında yavaş yavaş gerçekleşir. Burun estetiği ameliyatından sonra yaşanan şişlikler 6 ay içerisinde neredeyse kaybolur. Genel olarak 6 ila 12 ay içerisindeki ödeme bağlı oluşan tüm şişlikler iner. Bu yüzden burun estetiği sonrası hastalar zor bir süreç yaşayacakları için sabırlı davranmaları gerekir. Şişlikler öncelikle burnun sırt kısmından başlayarak, ortası, kenarları ve uç kısımları şeklinde inmeye başlar.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrası yaşanabilecek durumlardan bir tanesi ödeme bağlı şişliktir. Burun ameliyatı sonrası bazı durumlara dikkat edilmelidir. Aksi halde bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

 • Silikon tamponun temiz olduğundan emin olun
 • Günde 2-3 kez burun üzerine buz uygulamak şişliklere iyi gelecektir
 • En az 1 ay ağır kaldırmamaya çalışın
 • Mümkünse en az 6 ay gözlük kullanmayın
 • En az 1 ay havuza, denize, sauna, hamam gibi yerlere gitmeyin (ödem riskini arttırabilir)

Ameliyat sonrası yaşanan şişliklerin inmesi için bu gibi durumlardan uzak durmanız gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Oluşan Şişlik ve Morluklara Ne İyi Gelir?

Burun estetiği sonrası yaşanabilen durumlar; morluklar ve şişliklerdir. Doktorun verdiği kanama durdurucu ilaçlar sayesinde morarma ve şişliler azalabilir. Ameliyattan sonra günde 2 kez belirli aralıklarla 15 dakika buz kompresi yapmak şişliklere ve morluklara iyi gelecektir. Morluklar ameliyattan yaklaşık 7 gün sonra geçer. Şişliklerin inmesi ise 6 ayı bulur. Ancak doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız daha kısa sürede de geçebilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Yaşanabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Hiçbir risk bulundurmayan ameliyat yoktur. Her ameliyatta yaşanabilecek komplikasyonlar vardır.

Burun estetiği ameliyatından sonra yaşanabilecek komplikasyonlar:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Darbe sonucu şekil bozulması
 • Solunum sıkıntıları
 • Burun şeklinin hastanın istediği gibi olmaması
 • Doku kaybı
 • His Kaybı

Bu gibi durumlar yaşanabilir. Ancak doktorunuzun dediklerini uygularsanız komplikasyon oluşma riski o kadar azalacaktır. Bu gibi komplikasyonlarda doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir