Burun Estetiği Talep Eden Herkese Yapılabilir Mi?

Burun Estetiği Talep Eden Herkese Yapılabilir Mi?

Burun estetiği, tıp dünyasında son yıllarda yeni gelişmeler ile oldukça basit bir hale gelmiştir. Her görünüm hem de sağlık açısından tercih edilen burun estetiğinde birden farklı yöntemler bulunmaktadır. Önceki yıllarda her ne kadar hem iyileşme süreci hem de yaşanılan acı kısmı sıkıntılı olsa da günümüzde daha basit operasyon ile burun estetiği yapılmaktadır.

İlk olarak burun bir nefes alma organı olduğundan sağlık kısmı değerlendirilmelidir. Burun şeklinin yüze uygun hale getirilmesi olan bu işlemde elbette nefeste bir sıkıntı olması doktorların ilk seçeneğidir. İsteyen her birey uzman bir doktora başvurarak burun estetiği elbette yaptırabilir. Bilinmesi gereken doğru yöntem ve doğru doktordur.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği burunda meydana gelen kaza, çarpma, düşme sonucu oluşan tavmalarda ya da tamamen şekli düzeltmek amaçlı yapılan operasyonlardır. Bireylerin gerek deformeler gerekse nefes alma ya da burun etlerinin büyümesi sonucunda operasyona ihtiyacı doğar. Günümüzde özellikle son dönemde oldukça basit operasyonlar ile burun sorunları giderilmektedir. Alanında uzman ve tecrübeli cerrah ile sorunsuz bir şekilde burun estetiği işlemi tamamlanır.

Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Burun estetiği işleminde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın bir takım durumlar dikkatle incelenmelidir. Direk burun şekli nedeni ile araştırmadan operasyon geçirmek doğru olmayacaktır. Burun şekli beğenilmemesi ya da burun nedeni ile nefes alamama durumlarında;

  • Kulak burun boğaz uzmanına muayene olmak,
  • İlgili şikayetin başka tedavi yöntemi olup olmadığını araştırmak,
  • Alanında uzman ve operasyon konusunda tecrübeli bir doktora gitmek,
  • Fiyatı dışında ilgili operasyonun ayrıntılarını dikkate almak,
  • Operasyon kararı verildi ise yapılacak işlem ile eksiksiz bilgi almak gereklidir.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde burun estetiği operasyonları 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti bu yöntemlerdir. İki yöntem birbirinden tamamen farklıdır. Kişinin genel sağlık durumuna ve burnundaki duruma göre yöntem tercihi yapılmalıdır.

Kapalı Rinoplasti

Burnun arkasında ve uç Kısımında meydana gelen sorunların düzeltilmesi hedeflenen yöntemdir. Bu yöntemde tüm kesinler kapalı şekilde yapılır. Burnun dışında herhangi bir iz olmaz. İşlem tamamen burun delikleri aracılığı ile gerçekleşir. Özellikle burun estetiğinde sık sık karşılaşılan uc kısmındaki iz bu teknikte bulunmamaktadır. Kapalı rinoplasti operasyonlarında anatomik bilgi büyük önem taşır. cerrahın kişinin yüz şekli burun içerisinde yer alan kıkırdak miktarını incelmesi gereklidir. Bu yöntemde iyileşme süreci oldukça kısadır. Kıkırdak zedelenmesi şişliği oldukça azdır.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti, kapalı rinoplastiye göre zor bir operasyondur. Tamamı ile burun derisinin çıkarılması ile işlem gerçekleştirilir. Burnun uc kısmındaki tüm deri çıkarılır, kıkırdak doku görüldükten sonra gerekli operasyon yapılır. Tüm deri tamamen kaldırıldığından kapalı yöntemden daha zor bir operasyondur. Kıkırdak kısmı oldukça yara alabilir. Bu teknik ile yapılan operasyonlar sonrasında iyileşme süreci oldukça uzundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir