Burun estetiği yıllar sonra bozulur mu?

Burun estetiği yıllar sonra bozulur mu?

Burun estetiğiyle ilgili merak edilenler arasında, burun estetiği işlemlerinin yıllar sonra bozulup bozulmayacağı geliyor. Burun estetiği işlemi, burnun hem fonksiyonel olarak sorun yaşatmaması hem de ideal estetik standartlara sahip olması için yapılıyor. Bununla birlikte, burun estetiği işleminin etkilerinin tam olarak gerçekleşmesi, yapılan işlemlerin ardından belli bir sürenin geçmesini gerektirebilir. Yüz formunun estetik açıdan değişime uğradığı bu süreçte ilk dönemde konuşma ve mimiklerde çok rahat olunmayabilir. İyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından, ödem ve şişliklerin gitmesiyle burun estetiği tam anlamıyla istenen hale gelebilir. Peki burun estetiği yıllar sonra bozulur mu? Rinoplasti kalıcı mı değil mi sorusunun yanıtı merak ediliyor.

Burun estetiği kalıcı bir işlem mi?

Başarılı bir rinoplasti işlemi, sonuçları ömür boyu kalıcı olan bir operasyondur. Burun şeklinin istenen estetik yönlerden kalıcı olması ve burnun fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi, burun estetiği operasyonlarından beklenendir. Burun estetiği işlemi, kalıcıdır ve iyileşme dönemi sağlıklı bir şekilde devam ettiği müddetçe sonuçları daha iyi ortaya çıkar. Burun şeklinin istenen estetik forma kavuşması ise her hastada farklı şekilde ilerleyebilir. Başarılı bir rinoplasti işleminin ardından, 1-2 sene içinde burun tam olarak istenen forma kavuşabilir, burun estetiği işleminde bir sorun mevcutsa, bu çok daha öncesinde belirtilerini gösterir.

Burun estetiği bozulabilir mi?

Burun estetiği, kalıcı ve etkilerin uzun vadeli görüldüğü bir uygulamadır. Burun ameliyatının ardından, 20-25 sonra dahi kalıcılık söz konusudur. Bununla birlikte bu durum, operasyon tekniği, yapılan işlem ve vücudun yapısına göre değişebilir. Burunda, tüm organlarımızda olduğu gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte birtakım değişimler söz konusu olabilir. Rinoplasti operasyonunun ardından ortaya çıkabilecek değişimler içinde kıkırdaklardaki büyüme ya da burun ucunun düşmesi söz konusu olabilir. Bu durum herkes için geçerli olmakla birlikte, vücudun yapısına ve çevresel etkilere göre değişimler gösterebilir. Bu nedenle burun estetiği işleminin ardından bir kalıcılıktan söz edilebilir ancak minimal ölçekte burunda değişimler de söz konusudur.

İstenen estetik forma kavuşan ve tüm fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getiren burun üzerinde yapılan rinoplasti işlemleri hem doktor seçimi, hem uygulanan teknik hem de yıllar sonra ortaya çıkabilecek fiziksel etkilere göre operasyonun kalıcılığını sağlar. Cilt yapısı ve burunda yapılan işleme göre, 15-20 aya uzanabilen iyileşme sürecinin ardından burun estetiği, kalıcı sonuç veren bir işlemdir. Bu nedenle hiçbir hasta için, burun estetiğinin bozulması riskinden söz edilemez. Bununla birlikte, burnun çeşitli çevresel faktörler nedeniyle çok küçük seviyede değişimlere uğraması normal kabul edilmektedir. Bu estetik değişimler istenmeyen bir seviyeye ulaştığında, revizyon işlemleri de yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir