Burun Estetiğinde Altın Oran Ne Kadar Önemli?

Burun Estetiğinde Altın Oran Ne Kadar Önemli?

Her yıl yüz binlerce erkek ve kadın burun estetiği ile burunlarını keskinleştirmekte ve görünümlerini iyileştiriyorlar. Rinoplasti, dünyadaki en popüler altıncı kozmetik cerrahidir. Bu ameliyatın popülaritesine ve uzun geçmişine rağmen çoğu insan burnun yüzünü dengelemedeki rolünü anlamıyor ya da kozmetik cerrahların her kişinin yüzünün güzelliğini nasıl tanımladığını anlamıyor.

Yüzünüzün merkezi kısmı olan burun, yüzünüzün genel dengesinde önemli bir rol oynar. Burnunuza ayrı ayrı bakarsanız burnunuz çok güzel olabilir ancak yüzünüzün diğer bölgelerine uymuyorsa görünümünüzü büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle estetik cerrahlar, istenen sonucu elde etmek için hastanın çenesini, kaşlarını, yanaklarını, gözlerini ve yüzün genel şeklini incelemek için ameliyattan önce çok zaman harcarlar. Burnunuzdaki herhangi bir değişiklik, yüzünüzün geri kalanıyla orantılı olmalı ve yüzünüzün genel simetrisini artırmalıdır. Tam ve güzel bir burnu tanımak için farklı kriterler dikkate alınmalıdır.

Rinoplasti Türleri

İki tür rinoplasti vardır:

  1. Fizyolojik (işlevsel)
  2. Güzellik

Rinoplasti planlanırken genellikle burnun fonksiyonel ve fizyolojik yönleri dikkate alınır. Hava yolu burun deliklerinden tıkanırsa burnun fonksiyonel rolü değerlendirilir. Burun delikleri, genellikle sapmış bir burun veya burnun içindeki (burun deliklerinin üst kısımları) büyük boy spiral kemik nedeniyle kapatılır. Çoğu durumda burun deliklerinin pelerini burun estetiği ile düzeltilir. Rinoplasti için planlama iki ayrı bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm burun anatomisinin ayrı ayrı ele alındığı ayrı bir bölüm olarak burun bileşenlerine bakar.

Güzel Burun

Herkesin belirlediği ve ideal bir burunu temsil eden bazı özellikler vardır. Bunlardan biri simetri. Ayrıca altın oranı yansıtan yüzün oranı da güzelliği ifade ediyor. Altın oran, Rönesans döneminde sanatçıların ve mimarların altın oranın en hoş ve güzel formları yarattığına inandıklarında ortaya çıktı. Günümüzde, bazı insanların neden güzel kabul edildiğini açıklamak için matematiksel bir formül olarak kullanılmaktadır. Estetik cerrahlar ayrıca burun estetiğinde burnun optimal şeklini belirlemek için yüz ölçümlerinde altın oranı kullanırlar.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bir kadının burnunun güzelliğini arttırmak için dudak üstünden burun ucuna kadar ölçülen optimum açının 104-108 derece arasında olması gerektiğini göstermiştir. Estetik cerrahlar, burun estetiğine burnun şeklini belirlemeden önce bu koşulları ve kriterleri göz önünde bulundururlar.

Burnun genel yönleri şekil, boyut ve açıdır. Güzel ve ideal bir burun için farklı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Burun güzelliği kriterleri şunları içerir:

  1. Genel Burun Boyutu

Burnun genel boyutu üç boyutta tanımlanmıştır. Öncelikle burnun en geniş kısmını burnun dibinde içeren burun genişliği ve bu büyüklük bir burun deliğinin dış kısmının başlangıcından diğer burun deliğinin dış kısmına kadar tanımlanır. İkinci ve üçüncü boyutlar hasta profilinden ölçülür. Burun septumunun uzunluğu, alnın kaşlar arasındaki (iki göz arasındaki çökük kısım) çıkıntısından burun ucuna kadar ölçülür. Burun çıkıntısı, burun tabanından burun ucuna kadar ölçülür. Bu boyutlardan herhangi biri normal boyutlarının dışında ise rinoplasti ile düzeltilecektir.

  1. Burun Şekli

Burun ucu çok dar, çok geniş ve etli olabilir veya çıkıntı çok alçak veya çok yüksek, çok alçak veya çok yüksek olabilir. Burun deliğinin dışı çok geniş veya çok dar olabilir veya büyük, yüksek bir tümsek veya çöküntüye sahip olabilir. Burnun dış kısmı asimetrik olabilir (nazal septum eğri veya burnun üstü asimetrik olabilir) veya alt septum (burnun alt kısmı) yamuk olabilir. Burun anatomisindeki tüm bu anormallikler ayrı ayrı veya birlikte incelenebilir. Nazal anatominin yetersizliğinin hem boyut hem de şekil olarak değerlendirilebileceğini unutmayın. Örneğin hastanın burnunun şekli burnunun ucunun sarkık olduğunu gösteriyorsa burnunun uzunluğu burun uzunluğu için çok normal olacaktır.

  1. Cinsiyet

Burun estetiğinde cinsiyet ilk düşüncelerden biridir. Açılı ve belirgin özellikler erkeği temsil eder; Yumuşak ve ürkütücü özellikler daha kadınsı bir görünümü yansıtırken. Genellikle erkeklerin kıkırdak Gref'ti ( "tasarımcı" ) için burun ucuna ihtiyacı yoktur. Burun ucu daha yuvarlak olabilir ancak genellikle bir kadının burnunun ucundan daha büyüktür ve genellikle erkeklerde burun ucunun kıkırdaklı kenarlarını görmek daha uygundur.

  1. Irk Ve Etnik Köken Kriterleri

Irk ve etnik köken de ameliyat öncesi rinoplastinin planlanmasında önemli bir rol oynar. Bir kişinin etnik kökeni ve ırkı göz önüne alındığında, birçok kozmetik cerrah, bir kişinin etnik ve ırksal özelliklerini tamamen ortadan kaldırmanın doğru olmadığına inanıyor. Yukarıda da bahsedildiği gibi burnun yüze tam oturması, yüzün şeklinin yanı sıra etnik ve ırksal özelliklerin rolünde de çok önemli bir rol oynar. Bu, burnun toplumun geleneği olan yüze tam olarak oturması için etnik ve ulusal rinoplastinin düşünülmesi gerektiği anlamına gelir.

  1. Burun İle Yüz Arasındaki Bağlantı

Burun yüze göre incelenir. Yüzün şekli ile burun arasındaki ilişkiyi incelemek oldukça önemlidir. Burnun şekli, burnun güzel ve ideal şekline birçok yönden uymayabilir ancak uygun görünmekte ve burnun şekli yüzün şekline uyuyor. İnce, uzun bir yüzde dar bir burun doğal ve fit görünebilir ve yuvarlak bir yüzdeki geniş, etli bir burun tamamen doğal ve fit görünebilir. Burnun ideal şekli ve boyutu önemli olsa da bu ideal duruma geçmenin cazip olmayabileceği anlamına gelmez. Fit, güzelliğin bir parçası olarak tanımlanır ve yüze uymaları halinde ideal ve orantılı kabul edilen farklı burun şekilleri vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir