Burun Estetiğinde İzler Görünür Mü?

Burun Estetiğinde İzler Görünür Mü?

Burun estetiği son dönemde herkesin tercih etmeye başladığı bir estetiktir. Sağlık problemleri yüzünden yapılabileceği gibi estetik görünüm elde etmek içinde yapılır. Genelde burun kemiği, yamukluk ya da burun ucunun daha kalkık görünmesi için yaptırılır. Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği şey izlerin görünüp görünmediğidir. Gerekli tüm bilgi hizmetlere ilgili siteden ulaşabilirsiniz.

En Çok Merak Edilen Soru

Burun estetiği sonrası görülen izlerin kalıp kalmayacağı en çok merak edilen sorulardan biridir. Estetik sonrası iz oluşması normal bir durumdur çünkü dikiş atılır ve daha sonra dikişler alınır ya da kendiliğinden düşer. Fakat sonrasında bu izlerin kaybolması herkes tarafından istenen bir şeydir. Her operasyonda farklı kesi izleri meydana gelebilir, kesi izlerinin görünürlükleri ise kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterir. Ancak sonuçlar genelde estetik kabul edilebilir düzeyde olur. Operasyonlarda 2 farklı teknik kullanılır.

Açık Rinoplasti Tekniği

Bu teknikte burnun alt tabanından V ya da W şeklinde ufak bir kesi atılır. Burun delikleri içinde de kesiler açılır ve burun derisi yukarı doğru kaldırılarak operasyon gerçekleştirilir. Ufak kesiler ise küçük dikişler ile kapatılır. Bu kesiler birkaç hafta içinde iyileşir, izler ise belli belirsiz bir hal alır ve birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşir. İyileşme esnasında kişi herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Rahatsız edecek seviyede bir iz kalmaz.

Kapalı Rinoplasti Tekniği

Bu teknikte ise kesikler burun deliklerinin içine atılır. Burun derisi kaydırılır ve yapısal bozukluklar giderilmiş olur. Daha sonra dikişler de burun deliklerinin içine atılır. Kapalı teknikte dışarıdan gözüken ufak bir iz dahi bulunmaz. Bu yüzden izlerin kalıp kalmayacağı da açık teknikte geçerlidir.

Aralarında Fark Var Mı?

Bu iki teknik arasında büyük farklılıklar bulunmuyor, her ikisi de şekil bozukluklarını gidermek için kullanılıyor. Yani kesi yerleri açık aralarında pek bir fark bulunmamaktadır. Ancak kesi yerinin açıkta burun dışında olması izlerin belli olmasına neden olabilir, fakat izler kısa zamanda iyileşir. Cerrah hangi tekniği uygun görürse onun kullanılması gerekir. İzlerin görünüp görünmemesine bırakılmamalıdır.

İzlerin Çeşitleri Nelerdir?

Burada izlerden kasıt cilt ya da mukoza kesilerine bağlı kesilerdir.

İzler şu şekilde sıralanabilir;

  • İki burun deliğini birbirinden ayıran doku köprünün tam ortasındaki 4-6 mm uzunluğundaki kesi
  • Kolumellanın her iki yanında burun derisi ile burun mukozasının birleştiği yerdeki kesi
  • Burun kanatlarının küçüldüğü vakalarda kanatlar ile yanağın birleştiği alandaki kesi
  • Metal kemik delicilerin ciltte bıraktığı kesiler
  • Doktor nereden kesi yapılması gerektiğine kendi karar vermelidir. Gerekli tüm bilgi ve hizmetlere ilgili siteden de ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir