Burun Estetiğinde Yaşın Önemi Nedir?

Burun Estetiğinde Yaşın Önemi Nedir?

Burun estetiği yaptırmak isteyenler için yaş faktörü dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Estetik operasyon yaptırmak isteyen kişilerin ruhen ve bedenen sağlıklı olması ve fiziksel gelişimini tamamlaması gerekir. Bu yüzden doktorlar 18 yaşından önce burun estetiği tavsiye etmez.

18 yaşını tamamlamış kişiler doktor da uygun gördüğü taktirde işlem için hazırlanır. Genç yaşlarda yapılan estetik işlemlerde burun fiziksel gelişimini tam olarak tamamlayamıyor. Bu da estetiğin kalıcılık süresini ve başarı oranını büyük oranda etkiler. Çok ciddi sorunlar görülmediği taktirde burun estetiği için 18 yaşın tamamlanması beklenir.

Erken Yaşta Burun Estetiği Yaptırmanın Zararları Nelerdir?

Erken yaşta yaptırılan estetik operasyonlar daha sonrasında pişmanlığa dönüşüyor. Erken yaşta burun estetiği yaptırmak kişide bazı sorunlara yol açar ve zararları vardır.

Zararları şunlardır:

  • Vücut fiziksel olarak gelişmeye devam ettiği için burun yapısındaki değişiklikleri saptamak daha güçtür.
  • Burun büyümesini ve gelişimini olumsuz yönde etkiler.
  • Yüzdeki kemiklerin gelişimini olumsuz yönde etkiler.
  • Erken dönemde yapılan burun estetikleri, daha sonrasında yüzde orantısız bir görüntüye yol açar.
  • İşlemin kalıcılığı daha kısa sürer ve tekrarlama ihtiyacı duyulur.
  • Genç bireyler sosyal hayatta daha aktiflerdir. Erken dönemdeki burun operasyonları spor faaliyetlerini belirli süre kısıtlar.
  • Ruhen de burun estetiği için hazır olmak gerekir. Duygusal olgunluğa erişmeyen kişiler bu süreci daha ağır atlatır.

Erken dönemde yaptırılan burun estetikleri çocukların bazı eleştirilere maruz kalmasına neden olur. Küçük yaş grupları bu yönden acımasız olabiliyor. Sürekli eleştiriye maruz kalmak çocukların iç dünyasını etkiler ve ileride daha büyük sorunlara yol açar.

16 Yaş Burun Estetiği Olur Mu?

Ne kadar erken yaşlarda burun estetiği tavsiye edilmese de 16 yaşında estetik yaptırılabilir. Bunun için kişinin özel durumu gözden geçirilir. Burun, nefes almayı büyük oranda etkiliyorsa veya herhangi bir özel neden mevcutsa ameliyat edilir. Bu kararı doktor verir. Kızlarda ve erkeklerde alt yaş sınırı farklılık gösterir. Kızlardaki yaş sınırı erkeklere oranla daha düşüktür. Aynı zamanda burun operasyonlarının türü de yaş sınırını değiştirebilir.

Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Sürer?

Fiziksel ve ruhsal olarak vücut sürekli değişir ve gelişir. Vücutla birlikte burun kemikleri ve yüz kemikleri de gelişir. Erkeklerde bu gelişimin tamamlanması 18 yaşa kadar sürer. Kızlarda ise bu gelişim daha kısa sürer. Genellikle kızlarda 16 yaşında burun büyümesi durur. Kemikler oturur ve uygun görüldüğü taktirde operasyona alınır. Fakat ciddi bir durum söz konusu değilse 18 yaşına gelene kadar beklenir. Burada ki amaç duygusal olgunluğa gelmesini sağlamaktır.

60 Yaşında Burun Estetiği Yaptırılır Mı?

Burun estetiği için alt yaş sınırı vardır. Fakat bu tür işlemler için belirlenen herhangi bir üst yaş sınırı söz konusu değildir. Bu yüzden kişinin yaşlı olması işlem için uygun olmadığı anlamına gelmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir