Burun Kemiği Eğriliği Nedir? Zararları Nelerdir?

Burun Kemiği Eğriliği Nedir? Zararları Nelerdir?

Burun kemiği bazı sebeplerden dolayı başka bir tarafa doğru eğrilebiliyor. Bu durum yüzün estetik yapısını bozuyor. Fakat bu eğriliği ufak operasyonlar ile ortadan kaldırmak mümkün. Burun kemiğinin eğri olması kişiyi fiziksel ve ruhsal açıdan etkiler. Kişiye zarar verir? Peki bu zararlar nelerdir?

Burun eğriliği sakıncalı bir durumdur. Nefes almayı zorlaştırır. Hasta doğru nefes alamadığı için dış çevreye karşı savunmasız hale gelir. Ağızdan nefes alıp vermek solunum yolları problemlerine neden olur. Sinüzit, geniz akıntısı, farenjit gibi hastalıklara sebebiyet verir.

Burundaki kemik nedeniyle rahat nefes alamayan hastalarda kalp ve damar problemleri de görülebiliyor. Aynı zamanda burundaki bozukluk kişiyi psikolojik olarak etkiler. Depresyon ve strese sebep olur. Hastanın horlama, boğaz kuruluğu gibi şikayetleri artar.

Burun Kemiği Eğriliği Neden Olur?

Bazen doğuştan bazen ise çevresel etmenlerden dolayı burunda eğrilik meydana gelir.

Sebepleri şunlardır:

 • Genetik faktörler
 • Buruna alınan darbeler
 • Düşme, kaza gibi travmatik vakalar
 • Yüz kemiklerinin orantısız büyümesi
 • Doğum anında yaşanan travmatik olaylar
 • Yanlış estetik işlemler

Bu gibi nedenlerden dolayı burun dokusunda şekil bozukluğu meydana gelebilir. Burun eğriliği yani septum deviasyonu, uygun tedavi ve yöntemler ile tedavi edilebilir.

Burun Eğriliği Nasıl Teşhis Edilir?

Septum deviasyonu tanısı uzman bir doktor tarafından konulur. Hasta şikayetlerini dile getirir. Burun eğriliği zaten çok kolay şekilde tespit edilebilir. Fiziksel olarak kendini belli eder. Fakat doktor burnu yine de detaylı şekilde inceler. Burun içi incelemesi yapıldıktan sonra kesin bir tanı konur. Burun içini incelemek amacıyla teknolojik aletler kullanılır.

Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Burnun ortasında septum kıkırdağı adı verilen bir kıkırdak bulunur. Bu kıkırdağın düz olmaması burnun eğri görünmesine neden olur. Burundaki eğriliği yok etmek için estetik işlemler tercih edilebilir. Burun estetiği, burnun daha düz ve estetik görünmesine neden olur. Yapılan operasyonlar ile kemik ve kırkırdakta ki eğri kısımlar düzeltilir. Ameliyat hasta için zor bir süreç değildir. Son derece teknolojik yöntemler ile kısa zamanda problem giderilir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Zor Mu?

Son dönemlerde en sık başvurulan yöntemlerden biri burun operasyonlarıdır. Bu operasyonlar sanıldığı kadar zor operasyonlar değildir. Ciddi sıkıntılara yol açmaz. Operasyon genellikle çok kısa sürer. Tabi hastanın durumu zaman faktörünü etkiler. Genellikle 30 dakika içinde yapılan, basit işlemlerdir. Yani hastaların korkmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Burun Kemiği Eğriliği Nelere Yol Açar?

Burun kemiği eğriliği bazı problemlere yol açar.

Yol açtığı problemler şunlardır:

 • Uyku bozukluğu
 • Horlama
 • Nefes alamama
 • Burun tıkanıklığı
 • Kulakta sıvı birikmesi
 • Baş ağrısı

Bunlar gibi problemlere yol açabilir. Aşırı burun eğriliği sorunu yaşayanlar belirtileri daha ağır hisseder. Müdahale etmek ve soruna yönelik bir tedaviye başlamak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir