Doğal Burun İçin Hangi Yöntem Kullanılmalı?

Doğal Burun İçin Hangi Yöntem Kullanılmalı?

Plastik cerrahi alanında, tüm uygulamaların amacı istenen standartlara sahip doğal ve güzel bir burun oluşturmaktır. Bununla birlikte, burun estetiği operasyonlarında kullanılan teknikler, hastanın burun yapısına göre değişebilmektedir. Burnun uzun, geniş ya da kemerli olması, estetik operasyonlar için tercih edilebilir. Bununla birlikte, doğal burun ifadesi, estetik operasyon sonucunda görünümün aynı doğallığını koruması isteğinden kaynaklanmaktadır.

Doğal Burun Hangi Standartları İçermelidir?

Burun estetiği, yani rinoplasti alanında geliştirilen teknikler, burunlarda istenen tüm işlemleri doğal formu koruyarak, etkili bir şekilde yapmayı mümkün kılmaktadır. Bununla birlikte, doğal bir burun beklentisi, her hasta için farklı olabilir. Burnun genel yapısına bakıldığında, mükemmel standartlara sahip bir burun formu aşağıdaki özellikleri içerebilir:

 • Burnun genel görünümü bir eşkenar üçgeni andırmalıdır ve burun deliklerinin, eşit ve simetrik görünümü önemlidir.
 • Burun ve dudaklar arasındaki açı, burnun doğallığı üzerinde önemlidir. Erkek ve kadınlarda, bu açı farklı olabilir. Genel olarak erkeklerde, burun ve dudak arasındaki açının 90 derece ile 115 derece arasında olması beklenir.

Genel olarak burnun sahip olması gereken özellikler, belli durumlarda estetik operasyon beklentisini doğurabilir. Burun estetiği, nefes alıp vermede yaşanan zorluklar nedeniyle de tercih edilebilir. Popüler bir estetik ameliyatı olan burun estetiği, farklı tekniklerle uygulanmaktadır.

Doğal Burun İçin Tercih Edilmesi Gereken Teknik

Doğal burun estetiği, teknik olarak tüm burun estetiği uygulamalarında, hedeflenen konudur ve burun estetiği doktorları, doğal bir sonuç elde edilmesi adına çalışmalar yapar. Burun estetiğinde, temel olarak iki farklı model vardır. Bunlar açık ve kapalı burun estetiği tekniğidir. Burun estetiği operasyonlarında, kapalı ya da açık tekniğin uygulanması konusunda karar verici doktordur. Bu nedenle, doğal bir burun estetiğine sahip olmak adına, aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 • Nasıl bir burun estetiği beklentisi mevcutsa, doktorla yapılan yüz yüze görüşmede aktarılmalıdır.
 • Burun estetiği doktoru tarafından, bu talepler değerlendirilmelidir.
 • Doğal burun estetiği sonucununun ortaya çıkması adına, hangi tekniğin daha uygun olduğu araştırılmalıdır.

Bu adımlarla birlikte, burun estetiğinde doğal bir sonuç almak adına hangi tekniğin gerekli olduğuna karar verilebilir. Hem açık hem de kapalı rinoplasti uygulamalarının, kendi içinde avantaj ve dezavantajları söz konusu olabilir. Bu noktada bilinmesi gereken konu, burnun yapısı ve diğer durumlara göre, doktorun alacağı kararın önemli olduğudur. Bazı burun estetiği operasyonlarında, hastalar burnun doğallık durumundan memnun olmayabilir, bununla birlikte tüm rinoplasti operasyonlarının amacı, istenen standartlara sahip, doğal bir burun sonucuna ulaşmaktır.

Doğal burun estetiği operasyonunun sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Burun estetiği, anestezi uygulaması ile birlikte, hızlı ve ağrısız bir estetik operasyonudur. Aynı gün taburcu olunabilen burun estetiği operasyonunun ardından, uygulanan işlemlerin etkisini en iyi şekilde göstermesi ve doğal bir burun formuna kavuşulması adına, dikkat edilecek konular mevcuttur. Burun estetiği operasyonunun ardından, tüm hastaların dikkat etmesi gereken konular şu şekildedir:

 • Doktorun önerdiği seviyede sıvı tüketilmelidir
 • Burunda yer alan tamponlar doğru bir şekilde kullanılmalıdır
 • Uyku sürecinde baş dik tutulmalıdır
 • Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınmamalıdır
 • Önerilen ilaçlar kullanılmalıdır
 • Ağır fiziksel faaliyetlerden kaçınılmalıdır
 • Olası bir ciddi kanama durumunda, doktora gidilmelidir

Doğal burun estetiğinde dikkate alınması gereken konular bu şekildedir. Uygulanan teknik ne olursa olsun, burun estetiğinde istenen formu elde etmek, hem burnun formuna ve istenen değişikliğe, hem de estetik operasyon sonrasında dikkat edilen konulara göre değişebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir