Erkeklerde Burun Estetiği: Erkek Burnu Nasıl Olmalı?

Erkeklerde Burun Estetiği: Erkek Burnu Nasıl Olmalı?

Burun yüzün tam ortasında bulunması sebebiyle ilk bakıldığında dikkat çeken organ olarak bilinmektedir. Düşük olan burun bireyleri enerjisi düşük, yaşlı ya da gergin gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalar kapsamında erkeklerin burnu kadınlara oranla yüzde on daha büyük olduğu belirtildi. Nedeni ise yağsız kas dokusunun erkeklerde daha fazla olması olduğu söylendi. Bu nedenle kadınlardan daha fazla oksijen ihtiyacı hisseden erkek burnu daha büyük olmaktadır.

Türk Erkeğinin Burun Yapısı

Türk erkeklerinin burnu kadınlara nazaran daha belirgin büyük ve farklı şekillere sahiptir. Genellikle kemerli, sırt kısmı kartal gagası görünümlü, iğne ucu aşağı bakan ve uzun özelliklere sahip Türk erkeklere burunları için bıçak altına yatmaktadır. Özellikle yağ aldırma operasyonu ve burun estetiği ameliyatı yaptıran erkeklerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Burun Estetiğinin Başarılı Olması İçin Gerekenler

​​​​​​Hiç şüphesiz ki bütün hastalar için en hassas doğal burun görüntüsüne sahip olmak ve estetik olduğu anlaşılmamaktır. Başarılı bir burun estetiği ameliyatının doğal estetik ölçülere uyumlu planlaması ve bu şekilde gerçekleştirilmesi en önemli şarttır. Bunun yanı sıra hekimin tecrübesi, hastanın beklentileri, hastanın burun yapısı başarılı bir ameliyat için önemlidir.

Erkekler İçin İdeal Burun Oranları

Kadınlarda özel doğal burun tasarımının ölçütleri olması gibi erkeklerde de belli başlı ölçütler bulunmaktadır. Bu ölçütler ise her erkeğin yüzünün büyüklüğü, şekli sebebiyle yüz hatlarına uygun uyumlu bir burun yapısını ortaya koymaktadır.

Erkek burnu açısından ideal oranlar genel anlamıyla şöyle sıralanabilir;

  • Burun ucunun doğru bir konumda olması uç kısmını düşüklüğünün ortadan kalkması için üst dudak ile burun ucu yüksekliği arasında 90 ile 95 derecede açı olması
  • Burun uzunluğu alın çizgisi itibariyle çene ucu ne kadar olan mesafenin üçte biri kadar burun genişliği iki kulak arasında bulunan uzaklığın beşte biri kadar olması
  • Burun ucu ve çene uyumu
  • Sırtı kemersiz olması
  • Burun sırtı ile yüz arasında ideal açının 30 ile 40 derece olması

Burun Estetiği Ameliyatında İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrasında bir gün hastanede yapılmaktadır. Bir gün sonrasında taburcu olan hastanın 1 hafta sonra iş hayatına başlaması mümkün olmaktadır. Bu bir haftalık süre zarfında burunda bandaj takılı olmalıdır. Sonrasında bandaj doktor tarafından alınır.

İlk iyileşme süresinde burundan kırmızı renkte sıvı gelmesi normaldir. İyileşme süresi zarfında çokça sıvı tüketilmeli ve dudak kremi kullanımı tavsiye edilmektedir.

Özellikle ilk hafta içerisinde ağır eşya kaldırma ya da aynı hareketlerden uzak durulmalıdır. Gözaltı ve burun çevresi bölgelerinde şişme ve morarma olması oldukça normal bir durumdur. Bu geçici yan etkiler ise bir hafta sonrasında hızla kaybolmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun tam olarak yerine oturması ve tam bir iyileşme olması adına 6 ayın geçmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrası yara izi oluşmadığı için hastayı rahatsız eden bir durumda olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir