Estetik burun zamanla düşer mi?

Estetik burun zamanla düşer mi?

Burun estetiği, hem sağlıklı bir deneyim hem de görsel açıdan istenen görünüme kavuşmak adına tercih ediliyor. Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilen konular içindeyse burun ucu düşmesi riski geliyor. Estetik operasyonundan sonra burun zamanla düşer mi sorusunun farklı yanıtları mevcut.

Burun ucu neden düşer?

Burun ucu, burnun estetik bir görünüme sahip olması noktasında en önemli noktalardan biri. Genel olarak belli bir açı ile, düşük durmayan bir burun ucu estetik olarak tercih ediliyor. Bununla birlikte, burnun düşmesinin arka planındaki nedenleri anlamak önemlidir. Burnun zaman içinde düşmesinin önemli nedenleri arasında yer çekimi etkisi, aşırı kilo ya da kilo seviyesinin dengesiz bir şekilde ilerlemesi yer alabilir. Bununla birlikte burun derisinin kalın olması da zaman içinde burnun düşmesine neden olabilir. Bu nedenler, estetik operasyondan önce ortaya çıkabileceği gibi, sonrasında da çıkabilir. Burun estetiği operasyonu ile burun ucu düşüklüğü ortadan kaldırılabilir.

Burun ucu düşüklüğü nasıl anlaşılabilir?

Burun ucu ile dudak arasındaki açı, burnun düşük ya da kalkık olduğunu anlamak için incelenen bir derecedir. Genel olarak burun ile dudak arasındaki derecenin 90 derece olması beklenir, bu açının daralması burun ucunun düşmesi anlamına gelirken, açının genişlemesi ise burnun kalkık görünmesi anlamına gelmektedir. Erkeklerde burun ucu ile üst dudak arasındaki derece 90 dereceyle 95 derece arasında tercih edilmektedir. Kadınlarda ise 95 ile 100 derece arası estetik açıdan ideal olarak kabul edilmektedir. Aynadan bakıldığında kolay bir şekilde anlaşılabilen burun ucu düşüklüğüne karşı en etkili çözüm ise burun ameliyatı, yani rinoplastidir. Bununla birlikte, burun ucu açısının değişimi operasyondan sonra da sürebilir.

Burun ameliyatından sonra burun ucu düşüklüğü olur mu?

Estetik operasyonun ardından burnun zaman içinde düşüp düşmeyeceği, rinoplasti düşünen birçok kişi için merak konusu denebilir. Rinoplasti operasyonunun ardından burun düşmesi, hemen her ameliyatın ardından çok düşük bir seviyede gerçekleşir ancak düşüklüğün ne kadar olacağı hastanın yapısına göre de değişebilmektedir. Burun ameliyatında, burunun ucunun açısı istenenden biraz daha yüksek olabilir, bunun nedenlerinin başında burun ucunun zamanla düşmesi beklentisi gelmektedir.

Burun estetiğinin ardından burnun normal seviyenin çok üzerinde düşmesi çok nadir görülen bir durumdur ancak belli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Burun estetiği işlemi, yani rinoplastinin ardından burun dokularının istenen seviyede gergin ve sert olmaması, burnun düşmesine neden olabilir. Bu durum düşük bir olasılık barındırmakla birlikte, genel olarak yaşı ileri hastalarda görülmektedir. Burnun sahip olduğu derinin kalın olması da önemli faktörler arasındadır. Doğru teknikle yapılmış bir burun estetiği ameliyatının ardından ise burnun düşmesi çok düşük bir ihtimaldir, bununla birlikte olasılığı vardır.

Burun ameliyatının üzerinden seneler geçmesinin ardından burunda düşüklük söz konusu oluyorsa, bu durum burun ameliyatı değil, genel-fizyolojik sebepler kaynaklı olabilir. Bununla birlikte, burun ameliyatının sonrasında burnun düşmesi söz konusu olduğunda buna yönelik müdahale söz konusu olabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir