Fonksiyonel Burun Estetiği Neden Önemli?

Fonksiyonel Burun Estetiği Neden Önemli?

Burun Estetiği yalnızca güzellik için değil aynı zamanda sağlık açısından da oldukça önemlidir. Fonksiyonel burun estetiği sayesinde daha rahat nefes alınabilir ve koku alma duyusu iyileşebilir. Fonksiyonel burun estetiği dış görünüşün yanı sıra burnun daha önemli işlemleri arasında yer alan koku alma gibi fonksiyonların düzelmesini sağlamaktır.

Septum denilen ve burunun orta bölme eğriliği halk arasında bilinen adı ile burun eti büyümeleri beraberinde birtakım sorunlar meydana getirir. Bu sorunu ihmal etmek hastanın iyi uyumamasına, rahat nefes alamamasına ve genzinden konuşmasına sebep olur. Ancak burun tedavi edilmesi gerekilir.

Fonksiyonel Burun Estetiği Yaşı Kaçtır?

Fonksiyonel burun estetiği yaşı cinsiyete göre değişkenlik gösteriyor. Bu değişkenlik şu şekilde ifade edilebilir;

  • Kızlarda fonksiyonel burun estetiği 16 yaş
  • Erkeklerde fonksiyonel burun estetiği ise 17 yaştır.

Kulak burun boğaz uzmanları bu yaştaki hastaların burnundaki etleri alabilir ya da fonksiyonel olarak burun estetiği yapabileceklerini bildiriyorlar.

Morarma Ve Şişlik Meydana Gelir Mi?

Ameliyat esnasında lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilmekte. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2 ila 3 saat arasında değişim gösteriyor. Ameliyat sonrası ağrı meydana geldiğinde kontrolü etkili bir medikasyon aracılığı ile sağlanıyor. Ameliyat sonrası daha az morarma ve şişlik oluyor. İyileşme hızı çok daha çabuk olabiliyor.

Piezo Cerrahi Ya Da Ultrasonik Yöntemler Kullanılıyor

Son zamanlarda diğer yöntemlerin aksine poezo cerrahi ve ultrasonik kemik şekillendirme yöntemleri kullanılıyor. Bu sayede burunda şişlik ve morarma en aza indirgeniyor. Çekiç, keski, törpü kullanımı travmatik sonuçlara yol açtığı için bu yöntemler olabildiğince az kullanılıyor.

Kanamanın Azalması

Yumuşak dokuya zarar vermeyen piezo yöntemi sayesinde kanamanın azalmasında katkıda bulunuyor. Yalnızca estetik amaçlı ameliyatlar için bazen tampon kullanılmayabilir. Ancak fonksiyonel burun estetiği esnasında burunda et veya eğrilik varsa bunun düzeltilmesinin ardından bir miktar kanama olabilir. 3 ila 7 gün arasında delikli silikon tamponları kullanılır. Yaklaşık olarak 1 hafta sonra kişi sosyal hayatına geri dönebilir.

Burun Tıkanıklığında Fonksiyonel Burun Estetiği

Ciddi bir problem olan burun tıkanıklıkları, kişinin rahat nefes almasına engel olur. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkiler. Sağlıklı burun diye tabir edilen burun öncelikle rahat nefes alabilen daha sonra ise güzel görünümlü olan burundur. Basit bir solunum yolu enfeksiyonu bile kişinin hayatını olumsuz etkilerken kalıcı bir tıkanıklık büyük bir sorun yaratır. Bu sorun ameliyat yardımıyla giderilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir