Geniz Eti Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geniz Eti Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geniz eti, çocuklarda ve bebeklerde hastalık oluşumuna engel olan süngere benzer bir yapısı bulunan dokudur. Bu doku çocukların hastalığa karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Ancak geniz eti zamanla küçülerek yok olmaktadır. Özellikle ergenlik çağına gelindiğinde tamamen ortadan kaybolur.

Geniz Etinin Büyümesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Geniz eti, bazı hastalıklara karşı mücadele ederken dokusunda şişlik oluşumu gerçekleşebilir. Bu nedenle yapısı bozulabilir. Meydana gelen bu şişlik için herhangi bir müdahaleye gereke kalmaz. Kendiliğinden iyileşme gösterir. Ancak bazı durumlarda bu şişlik iyileşemez bu nedenle tedavi edilmesi gereklidir.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti büyümesi durumunda bazı belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerin yaşanması geniz etinin büyüdüğünü gösterir.

Bu belirtiler şunlardır:

  • Burunda tıkanıklık oluşması
  • Nefes alma da sorun yaşanması
  • Horlama durumu
  • Yorgunluk hali
  • Yutkunmada zorluk durumu
  • Boğazda ağrı hissedilmesi
  • Kulak sorunları

Bu belirtiler geniz etinin büyüdüğünü göstermektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkar.

Geniz Eti Tedavisi Nasıl Olur?

Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisine başlanmadan önce tam olarak tanı yapılması gereklidir. Eğer bu tedavi yöntemi işe yaramazsa ve sık durumlarla kendini tekrarlarsa geniz eti, yararlı olmaktan çıkar ve zarar dönüşür. Bu nedenle ilaç tedavisinde olumlu sonuç elde edilemezse ameliyat edilir. Geniz eti ameliyatı oldukça basit bir işlemdir. Geniz eti kolaylıkla boğazdan alınır. Hastanın durumuna göre aynı gün içerisinde hastaneden taburcu yapılabilir. Ameliyattan sonrada bazı hastalarda tekrar geniz eti büyüme gösterebilir. Bu durumlar da ameliyat işlemi tekrar yapılmaktadır.

Geniz Eti Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Geniz eti ameliyatı oldukça basit bir yöntemdir. Ancak bu ameliyattan sonra da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan biri fazla baharatlı ürün tüketimi yapılmaması gereklidir. Ayrıca çok sıcak ürünlerden bir süre uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrasında çocuk kalabalık bir ortamda durmamalıdır. Özellikle ani hareketlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Kendisine son derece dikkat etmesi gerekir. Her ne kadar basit bir işlem olsa da geniz etinin tekrar büyüme olasılığı vardır. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına çok daha dikkatli olmayı öğretmelidirler. Yaklaşık bir hafta çocukların sıcak bir banyo yapması kesinlikle yasaktır. Çocuklar kendilerini yoracak hareketlerden kaçınmalıdır. Onların daha çok dikkat etmesi için gerekli tüm tedbirleri almak ebeveynlerin görevidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir