Kapalı ve Açık Burun Estetiği Nedir?

Kapalı ve Açık Burun Estetiği Nedir?

Burunda şekil bozuklukları, burnun asimetrik olması, burun kemiğinde kambur gibi şikayetlerin varlığı burun estetiğini gerektirir. Zira, bu sorunlar kişilerin öz güvenlerini azaltmakta ve kişileri psikolojik olarak olumsuz etkiler. Bu durum, kişilerin sosyal yaşamlarına da yansır. Bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi burun estetiği ile mümkündür. Burun estetiği ameliyatları iki farklı teknikle yapılır. Kapalı ve çık burun estetiği ameliyatları olarak gerçekleştirilir.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Burun içerisinden olmak üzere burun kanadının altından kesiler yapılır. Burun cildi kaldırılarak burnun kemik ve kıkırdağına ulaşılır.

Kapalı Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapalı burun estetiği eskilerden beri uygulanmakta olan bir yöntemdir. Avantajlarıyla da sıklıkla tercih edilir. Bu estetik tekniğinin en önemli avantajı; işlem sonrasında burun çevresinde meydana gelen ödemin diğer burun estetiği yöntemlerine göre daha hızlı geçmesidir. Yani, bu estetik uygulama sonrası iyileşme süresi daha kısadır. Müdahale sonrası burun hızlı bir şekilde yeni şekline oturur. Kapalı burun estetiği ameliyatı açık burun estetiği ameliyatına göre daha kısa sürer.

Açık Burun Estetiği Nedir?

Açık burun estetiği; burun estetiği ameliyatlarında kullanılan bir diğer yöntemdir. Burnun alt ucundan yaklaşık olarak yarım cm’lik bir kesi açılır. Bu kesi ile kemik ve kıkırdak sisteminin tamamen konması sağlanarak operasyon gerçekleştirilir.

Açık Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Açık burun estetiği çeşitli avantajlar sunan bir müdahaledir.
  • Burnun müdahale edilecek alanına ulaşmak çok daha kolaydır.
  • Her türlü ameliyat tekniği kolayca uygulanabilir.
  • Açık burun estetiğinde işlem sonrası hasta için belli bir iyileşme dönemi gerekir. Oluşan ödemin iyileşmesi zaman alır.
  • Bu teknik sırasında yapılan kesi yaklaşık olarak altı ay gibi bir sürede tamamen ortadan kaybolur.

Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Yukarıda da bahsedildiği gibi her ki tekniğinde avantajları ve dezavantajları söz konusudur. Elbette, burun estetiğinin hangi yöntemle yapılacağına karar verilmesi belli faktörler çerçevesinde gerçekleşir. Estetik ameliyatı yapacak olan uzman doktor muayene sonrası yapılacak işleme ve burunda var olan soruna göre değerlendirme yapar. Her uzman doktorun kendine göre yöntemleri vardır. Karar aşamasında doktor ve hasta karşılıklı bilgi ve fikir alış verişleri sonucunda ameliyatın hangi teknikle yapılacağı kararına varılır.

Bu noktada önemli bir hususa da değinilmesi gerekir. Açık ya da kapalı burun estetiği ameliyatı için alanında uzman ve ameliyat deneyimi olan doktorlar tercih edilmelidir. Cerrahi bir müdahale olduğu için ameliyatın tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Ameliyat öncesinde hastaların tercih ettikleri uzman doktorlarla ön görüşme yapması ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında tam bilgi alması doğru olacaktır. Ayrıca ameliyatın olacağı ortamın önceden gidip görülmesi de önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir