Kemerli Burun Nedir? Kemerli Buruna Dolgu Olur Mu?

Kemerli Burun Nedir? Kemerli Buruna Dolgu Olur Mu?

Kemerli burun, yan profilden bakıldığında burun sırtındaki belirgin eğrilik veya çıkıntıdır. Burun kemeri, kemik ve kıkırdak yapı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Kemerin büyüklüğü ve belirginliği farklılık gösterir. Herkeste aynı değildir. Kemerli buruna sahip kişilerin burun ucu aşağı doğrudur.

Kemerli Burun Nefes Almayı Engeller Mi?

Burun kemiği eğri olan kişiler nefes almayla ilgili problemler yaşayabilir. Burun kemiği yapısındaki bozukluklardan dolayı tek taraflı veya iki taraflı tıkanmalar oluşabilir. Bu tıkanmalar nefes almayı zorlaştırır. Kısaca kemerli burun nefes almayı engelleyebilir. Bu nefes almadaki zorluk için geçici veya kalıcı çözümlere başvurmak gerekir.

Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Kemerli bir burnun düzelmesi için dolgu veya cerrahi müdehaleler gerekmektedir. Kemerli burun ameliyatında kemer hastanın istek ve önerileri dikkate alınarak törpülenir. Dolgu maddeleri kemerli burnu düzeltir fakat kalıcı değildir.

Dolguda kullanılan maddeye göre kalıcılık süresi değişkenlik gösterir. Bu yöntem ameliyatsız ve anestezi olmadan gerçekleştirilir. Ameliyat olmak istemeyen hastalar için geçici çözüm sağlar.

Kemerli Burun Dolgusu Nedir?

Kemerli burun dolgusu çok basit bir işlemdir. Burun kemerinin altına ve üstüne uygulanır. Bu sayede kemer belirsiz hale getirilir. Dolgu tedavisi kısa sürer ve acı çekilmesi söz konusu değildir. Hızlı sonuç verir.

Sadece kalıcı bir işlem değildir. Kemerli burun dolgusu kemerli burun ameliyatı kadar iyi sonuçlar vermez. Fakat son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir. Cerrahi müdahale gerektirmez bu yüzden fiyat açısından ameliyata göre daha uygundur. Bundan dolayı çok talep görmektedir.

Kemerli Burun Ameliyatı Nedir?

Ameliyat öncesinde hastanın burun ve kıkırdak yapısı detaylıca incelenir. Burun kemeri fazla ise kıkırdaklar törpülenir ve mümkün olduğunca küçültülür. Kemik düşük ya da eksikse kişinin vücudunun diğer bölgelerinden kıkırdaklar alınır. Bu kıkırdaklar burun yapısına eklenir.

  • Burun estetiğinin amaçları aşağıdaki gibidir;
  • Daha küçük burun yapısına sahip olmak.
  • Burun şeklinin yüz ile uyumlu olmasını sağlamak.
  • Buruna daha güzel ve estetik görünümü kazandırmak.

Şeklindedir. Kemerli burun estetiğinde dikkat edilmesi gereken husus Burunucu kaldırma oranıdır. Burun ucu kaldırma dikkat edilmesi gerekir. Eğer dikkat edilmezse burnun doğal yapısı ve görünümü eskisi gibi olmaz. Burun estetiği için anestezi tercih edilir. Ortalama olarak 2 saat sürer fakat ek işlemler uygulanırsa bu süre uzayabilir.

Kemerli Burun Ameliyatı Sonrası Dönem

Hasta ameliyat gecesi hastanede kalır. Ertesi gün kontroller bittikten sonra hastaneden çıkabilir. Ameliyattan sonraki dönemde oluşacak ödemin, burun ve çevresine eşit yayılımını sağlamak için hastanın birkaç hafta sırt üstü yatması önerilir. Burun estetiği ameliyat sonrasında morarma, şişlik ve ağrılar olabilir.

Bu durumlar zamanla azalır ve en sonunda kaybolur. Ameliyatta alçı ya da tampon kullanılmışsa bunlar 4-5 gün içerisinde doktor yardımı ile çıkarılır. Doktorun belirlediği zaman dilimlerinde kontrollere gidilmesi öneriler. Burunda istenmeyen durumlar oluştuğunda ek müdahale gerçekleştirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir