Kemerli Burunlara Estetik Cerrahi Uygulanabilir Mi?

Kemerli Burunlara Estetik Cerrahi Uygulanabilir Mi?

Rinoplasti hem görsel hem de sağlık için uygulanan bir operasyondur. Genelde estetik burun ameliyatı, burnun şekli görsel olarak beğenilmediği için yapılmaktadır. Ayrıca travmanın neden olduğu deformeyi düzeltmek için estetik burun ameliyatı da yapılmaktadır. Burun estetiği kemerli burun, uzun burun ucu, burun deliği boyutu veya asimetri gibi sorunlar durumunda yapılan bir işlemdir.

Kemerli Burun Estetiği Nasıl Yapılabilir?

Kemerli burun, burnun başlangıç ve orta kısmının burun ucuna göre daha çıkıntılı olması anlamına gelir. Bu işlem bu çıkıntılı kemiğin törpülenmesi ile yapılır. Bu işlemdeki en önemli unsur ise burnun kemerli kısmının törpülenirken doğru miktarda ve oranda törpülenmesidir. Yapılacak olan burun yüze ve yüz hatlarına uygun olmalıdır. Estetik bir görüntü elde edilmelidir.

Kemerli Burun Neden ve Nasıl Oluşur?

Kemerli burunun oluşması için pek çok sebep vardır. Genlerden kaynaklanabilir ve kemik gelişimini tamamladıkça kemerli burun oluşabilir. Bunun haricinde buruna zarar verecek bazı düşmeler, çarpmalar, hasarlar da burnun kemiğinin şeklini bozabilir.

Kemerli Burunda Nefes Alma Problemleri Yaşanır Mı?

Kemerli buruna sahip olan kişilerin nefes alma problemi yaşayıp yaşamaması kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilecek bir durumdur. Kişiye hem estetik açıdan hem de sağlık açısından sorunlar yaratabilir. Bu durumun nefes ve solunum problemleri yaşatması yüksek bir ihtimaldir. Kemerli burunlarda burun ameliyatı yapılırken hem estetik kusurlar hem de işlevsel unsurlar en iyi biçime getirilir. Burun ameliyatından sonra kişi hem istediği dış görünüşe kavuşur hem de sağlık problemlerine çözüm bulur.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Hasta ameliyattan sonra dinlenmelidir. Ameliyattan sonra burunda meydana gelen şişlikler ve morluklar oldukça normaldir. Bu şişlik ve morlukların seviyesi de kişiye göre değişkenlik gösterir. Bir hafta sonra ise sargılar ve tamponlar çıkarılır. Bu tamponların çıkartılması ağrıya ve acıya sebebiyet vermez. Hastane şartlarının gelişmesi ve giderek gelişmekte olan teknoloji sayesinde süreç kolay geçer. Bu yüzden tamponlar kolayca çıkarılır. Bu tamponların çıkartılması ile hasta normal yaşama geri döner. Bu dönemde burun kesinlikle hasar almamalıdır çünkü burnun oturması zaman alır.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Kan sulandırma özelliği bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Ameliyat olduktan sonra uyurken ve yatarken başınız yüksek halde durmalı ve yastıkla desteklenmelidir.
  • Ameliyat sonrasında bir müddet spor yapılmamalıdır. Özellikle ağırlıkla çalışılan tüm sporlardan ve aktivitelerden uzak durmanız gerekir.
  • Operasyondan sonra doktorun belirlediği süre boyunca gözlük kullanılmamalıdır.

Yukarıdaki maddeler kesinlikle hassasiyetle uygulanmalıdır. Ameliyattan istenen sonucun alınması için her konuda dikkatli davranılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir