Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Sağlık alanında hastalıkların birbirinden farklılaşması ve çoğalmasıyla tıp birçok farklı dala ayrılmış; sağlık sektöründe hizmet vermekte olan doktorlar bununla birlikte farklı alanlarda uzmanlaşmıştır. En önemli sağlık dallarından biri olan plastik cerrahi sağlıkta kat edilen ilerlemeyle birlikte en çok gelişen alanlardan birisi olmuştur. Peki, plastik cerrahi nedir, plastik cerrahi hangi hastalıklara bakar?

Plastik Cerrahi Nedir?

Plastik cerrahi; bozulmuş, yaralanmış veya bütünlüğünü kaybetmiş olan vücut uzvunun ya da vücut bütünlüğünün değişimini ve tedavisini yapan ameliyatlardır. Plastik kelimesinden ötürü yapay olarak algılanan bu tıp dalı aksine bozulmuş formları düzeltmek amacıyla yapılan ameliyatlardan oluşmaktadır.

Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Plastik cerrahi dalı birçok farklı hastalığa bakmaktadır. Bunlar genellikle vücut uzuvlarına bağlı travmalar ve genetik bozukluklardan oluşmaktadır.

Bu hastalıklardan bazıları kısaca şunlardır;

  • Yüzde bulunan şekil bozuklukları: Doğumda veya sonradan oluşan travmatik şekil bozuklukları plastik cerrahinin ilgilendiği vakalar arasındadır.
  • Anomaliler: Şekil bozukluğu olarak bilinen anomali anne karnında veya daha sonraları yaşanılan kazalar sonucu oluşmaktadır. Genellikle yüzde ve çene yapısında oluşan bozukluklar plastik cerrahi uzmanları tarafından tedavi edilmektedir.
  • Yumuşak doku travmaları: Dışsal faktörlerin yarattığı travmalardır. Bu travmalar plastik cerrahi tarafından tedavi edilmektedir.
  • Baş ve boyun tümörleri: Farklı nedenlerden ötürü tümörler oluşmakta ve dış yüzeyden dokunulabilir yapıya gelmektedir. Hayat kalitesini düşüren bu hastalıklar plastik cerrahi tarafından başarıyla tedavi edilmektedir.
  • Yanık sonrası oluşan deformeler: Birçok faktörlerden ötürü oluşan yanıklar vücut bütünlüğünde deformelere neden olmakta ve şekil bozukluğu oluşturmaktadır. Plastik cerrahi tarafından başarıyla tedavi edilmektedir.
  • Yüzdeki koyu renkli benler: Birçok insanda bulunan benler estetik açıdan rahatsızlık oluşturmaktadır. Bu benler plastik cerrahi tarafından cerrahi operasyonla alınmaktadır.

Plastik Cerrahi Hastalıklar Dışında Nelere Bakar?

İyi bir görünüm sağlamak amacıyla birçok insan vücudunun çeşitli bölgelerinde estetik yaptırmak amacıyla plastik cerrahi uzmanlarına başvurmaktadır.

Plastik cerrahinin estetik uyguladığı bazı bölgeler kısaca şöyledir;

  • Burun estetiği: Birçok insan burun şeklini beğenmediği için estetik tercih etmektedir.
  • Yüz gerdirme: Yüzde oluşan sarkıkları gidermek için estetik yaptırılmaktadır.
  • Saç ektirme: Kellik problemi olanlar plastik ve estetik cerrahi uzmanlarına saç ektirme işlemi yaptırmaktadırlar.
  • Karın gerdirme: Doğum veya kilo verme sonrası karında sarkmalar meydana gelmekte, estetik cerrahi yardımıyla bu sorun giderilmektedir.

Cilt Bakım İşlemleri

Plastik cerrahi estetik alanında cilt bakım tedavileriyle de ilgilenebilmektedirler. Ciltte oluşan ciddi travmaların giderilmesinde birçok tedavi ve operasyon yöntemine başvurulabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir