Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Son yıllardır estetik ameliyatlara olan ilgi, merak gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Tabi buradaki en büyük etkenlerden estetik tıpta yapılan değişimler ve yeni yöntemler yer almaktadır.

Özellikle burun ameliyatları da estetik uygulamalar içinde birinci sıradadır. Çünkü kişiler; aynaya baktıklarında daha mutlu olabilmek, daha güzel görünebilmek, başkaları tarafından beğenilmek, iş hayatında daha ön planda yer almak için burun estetiği yaptırma istekleri olmaktadır.

Daha önce operasyon geçirmiş fakat hala eğrilikler mevcut veya başka sorunları ortaya çıkmış kişilerin tekrar burun ameliyatı olmalarına revizyon rinoplasti adı verilmektedir. Ameliyat öncesinde detaylı bir uzman doktor tarafından hastanın kontrolü sağlandıktan sonra operasyon girişimi için hazırlık yapılır.

Revizyon Rinoplasti Süreci

Revizyon burun estetiği ameliyatları da normal burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat süresi ise, burnun durumuna bağlı ve yapılacak olan burun şekline ve yapısına göre değişiklik göstermektedir. Daha küçük müdahale olabilecek ise lokal anestezi ile işlem gerçekleştirilmektedir.

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Revizyon Rinoplasti, estetik ameliyat geçirmiş ancak yapısal ve işlevsel açıdan burnundan şikayetçi olan hastalara uygulanan bir tekniktir. Son zamanlarda ilk operasyonunu geçirmiş fakat hala burnunda nefes alma problemi dahil; burun ucu kıkırdak problemi, kemik çıkıntısı veya eğriliği gibi tekrarlanmış veya sonradan sorun oluşturmuş olan nedenlerden dolayı tercih edilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği ile Düzeltilmesi Mümkün Olan Problemler Nelerdir?

Revizyon rinoplasti ameliyatları birçok nedenden dolayı tercih edilmektedir.

Bunlardan biraz bahsedecek olursak eğer, şu şekilde maddeler sıralanabilir;

  • Burun kemik eğriliği, sağa veya sola kayma durumu.
  • Burun ucu asimetrisi.
  • Burun ucunun sivri ve asimetrik olması.
  • Kıkırdak çıkıntıları.
  • Kemerli burun.
  • Aşırı kalkık burun.
  • Burun deliklerinin aynı olmaması durumu.
  • Nefes alma fonksiyonları ile ilgili problemleri.

Sebeplerin durumuna göre de bir yol izlenir ve lokal veya genel anestezi altında operasyon doktor tarafından uygun gün ve saatte gerçekleştirilir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatına Hazırlık

Doktor seçimi gerçekleştikten sonra hazırlık süreci başlatılmış oluyor. Revizyon rinoplasti, ameliyata hazırlık aşaması aslında ilk ameliyata hazırlık basamakları ile bire bir aynıdır.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken birkaç şey söz konusudur. Kesilmesi gereken sürekli içilen, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa eğer mutlaka doktor tarafından uyarılır. Sigara içiyorsanız, ameliyattan bir kaç hafta önce sigara içme bırakılmalıdır.

Bu çok önemli bir husustur. Tavsiye elbette en az 1 ay öncesinden sigara bırakılması gerektiği yönündedir. Özellikle revizyon rinoplasti ameliyatlarında iyileşme sürecini büyük anlamda etkilediği için ameliyat öncesi sigara kullanılmaması çok önem taşımaktadır.

Alkol alımı da dikkate alınmalı ve ameliyattan en az 1 hafta öncesi kadar bırakılması önerilmektedir. Hastaların operasyon öncesi 8 saat önce kadar yeme ve içmeyi bırakması gerekmektedir. Böylece hasta ameliyatına güvenle girmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir