Rinoplasti İle Septoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rinoplasti İle Septoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rinoplasti işlemi genellikle burnun fiziksel açıdan daha iyi görünmesi için yapılır. Septoplasti ise tam tersi bir amaca sahiptir. Bu yöntem ile burun içindeki hava kanallarına müdahale edilir. Nefes almada veya vermede zorluk yaşayan kişilere uygulanır.

Bu iki işlem içinde cerrahi ekipman ve uygulama gerekir. Bunları birbirinden ayıran en temel fark ise yapılış amaçlarıdır. Yani rinoplasti dış burun şekillendirme amacıyla kullanılırken septoplasti ise burnun iç kısmını hedef alır. Burnun iç kısmına yapılan değişiklikler sonrası herhangi bir dikiş izi belli olmaz. Rinoplasti işleminde yapılan değişiklikler ise dışarıdan fark edilir.

Rinoplasti Ve Septoplasti Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Bu iki işlemin farklı yönleri olsa da benzer yönleri de vardır. İkisi de daha estetik burunlara sahip olmak için yapılır. Cerrahi işlemlerdir ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu iki işlemin aynı anda yapılıp yapılamayacağı merak ediliyor. Rinoplasti ve septoplastiyi aynı anda ve tek seansta yapmak mümkündür.

Bu işleme septorinoplasti adı verilir. Burun dokusunun şeklini düzeltirken aynı zamanda yapısal sorunda giderilebilir. Bu sayede ilerde oluşacak sorunlara karşı önlem alınmış olur. İki işlemin bir arada yapılmasına doktor karar verir. Hastanın da onayı alındıktan sonra operasyona başlanır.

Rinoplasti Nedir?

Bazen burnun şekli ve boyutu yeteri kadar estetik olmaz. Yüzün şekline göre burun çok büyük veya çok küçük olabilir. Bu sorunları gidermek amacıyla yapılan cerrahi işleme rinoplasti ismi verilir.

Rinoplasti işleminde burnun şeklini bozan kıkırdak ve kemik dokular çıkartılır. Bazı durumlarda ise kıkırdaklar törpülenir ve daha estetik burunlar elde edilir. Bu işlem sayesinde yüz hatları ve burun daha dengeli ve uyumlu hale gelir. Burun yaralanması, kırılması gibi durumlarda da eski buruna kavuşmak için tercih edilen bir yöntemdir.

Septoplasti Nedir?

Septoplasti; burundaki hava kanallarına açmak ve yapısal deformasyonları önlemek amacıyla yapılan cerrahi bir operasyondur. Genellikle solunum sıkıntısı yaşayan kişiler bu yöntemi daha sık tercih eder. İşlemin uzman bir doktor tarafından planlanması ve konumlandırılması gerekir. Aksi taktirde burun hava yolları bu durumdan olumsuz yönde etkilenir.

Rinoplasti Ve Septoplastinin Burun Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Bu işlemler burun şeklini olumlu yönde etkiler. Peki burun üzerinde ne gibi olumlu etkiler bırakır? Birlikte göz atalım.

Faydaları şunlardır:

  • Rahat nefes alıp vermeyi sağlar.
  • Burnun estetik olarak hoş görünmesini sağlar.
  • Kaza sonucu meydana gelen şekil bozukluklarını tedavi eder.
  • Kişinin özgüvenini artırır.
  • Daha iyi koku almaya yardımcı olur.
  • Rahat nefes alıp vermek kalp ve damar sağlığına fayda sağlar.
  • Kişi sinüs hastalıklarına karşı dayanıklı hale gelir ve direnç kazanır.
  • Kişinin ses tonu daha da güzelleşir.
  • Horlama gibi sorunlar ortadan kalkar.

Kişiye bunlar gibi çok sayıda olumlu fayda sağlıyor. Bu yüzden bu işlemler çok önemli ve gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir