Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Neden Düşer?

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Neden Düşer?

Rinoplasti; burun estetiği demektir. Burnun şeklinin değiştirilmesii burna yeni bir şekil verilmesi ve bazı sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla yapılır. Rinoplasti ameliyatı, birçok nedenden dolayı yapılabilir. Şekil bozuklukları, solunum sorunları gibi nedenlerle bu operasyon tercih edilir. Rinoplasti sonrası burnun şekliyle ilgili birçok endişe de mevcut. Bunlardan bir tanesi de burun ucu düşüklüğü ile ilgilidir.

Burun ucu düşüklüğü hastaları korkutmaktadır. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki; rinoplasti, uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu ameliyatın başarısı için gereklidir. Aynı zamanda ameliyat sonrası için de bu konuya gereken önem verilmelidir. . Bu nedenle; ilk olarak doğru uzman seçimi yapılmalıdır.

Burun Ucu Düşmesi Ne Demek?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücut dokuları yer çekimine karşı koyamamaya başlar. Buna bağlı olarak yüz dokularında aşağıya doğru bir miktar yer değiştirme meydana gelir. Buna burun ucu da dahildir. İnsan yaş aldıkça burun ucunda bir düşüklük meydana gelir. Bazı kişilerde bu durum daha belirgin olurken bazı kişilerde daha az görülebilir. Burun ucu düşmesi, burnun uç bölgesinin aşağıya doğru düşük duruma gelmesidir.

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Düşüklüğü Neden olur?

Rinoplasti sonrası burun ucu düşüklüğü hastaların en fazla merak ettikleri konulardan biridir. Rinoplasti sonrası ilk yapılmış olan burun dokuları sert olmaktadır. Dolayısıyla dokular sert olduğu için burun kalkık durur.

Ancak; eğer hastanın derisi ince ise, hastanın yaşı 40 yaşın altındaysa burun ucundaki değişiklik çok daha fazla olmaktadır. Hastanın yaşı 40 üzerindeyse bir takım deri sarkmaları oluşmaya başladıysa, burun ucunda hafif bir bırakma meydana gelebilir.

Bunun yanı sıra; operasyon sırasında fazla doku çıkarılması da burun ucu düşüklüğüne neden olabilir. Deneyimsiz ellerde yapılan operasyonlarda sıklıkla yaşanabilmektedir.

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Düşüklüğü Önlenebilir Mi?

Bazı yöntemler mevcut. Bu yöntem; deri alınmasıdır. Deri alındığında burnun üzerinde çizgi biçiminde bir iz olacaktır. Çoğu zaman bu yöntemler tercih edilmese de istenildiğinde bu yöntemler uygulanabilir. Ancak; genelde hastalar bu yöntemi tercih etmezler. Bununla beraber, burnun üst kısmından uçla orta arasında enine deri çıkarılabilir. Yine bu yöntem de pek tercih edilmez.

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Düşmemesi için Ne Yapılmalı?

Rinoplasti operasyonları sonrası burun ucu düşmesinin engellenmesi için burun kanadı ve burun ucundaki deriyi bir miktar azaltma tekniği uygulanır. Böylece iskelet yapı kalın ve destekli yapılarak o derinin yukarıda kalması sağlanabilir. Ancak; bu noktada belirtilmesi gereken bir husus mevcut. Her hastanı anatomik yapısı aynı değildir. Dolayısıyla bu yöntemin her hastada başarılı sonuç vermesi pek mümkün olmaz. Zira orantının sağlanabilmesi bazı hastalarda oldukça zordur. Cinsiyet, yüz hatlarının farklılığı, hastanın yaşı bu tekniklerin başarı oranını ciddi şekilde etkiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir