Rinoplasti Sonrasında İyileşme Sürecini Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalı?

Rinoplasti Sonrasında İyileşme Sürecini Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalı?

Burnunu yeniden şekillendirmeye karar verenlerin en büyük zihinsel endişelerinden biri de ameliyat sonrası kendilerini bekleyen durumdur; Rinoplasti sonrası iyileşme sürecini daha hızlı ve kolay geçirmek için günlük aktivitelerde yapılması gerekenler ve kaçınılması gerekenler. Ameliyattan hemen sonra burun estetiği ameliyatının sonuçlarını görmek için hevesli olabilirsiniz ancak iyileşme sürecinin zaman aldığını bilmelisiniz. Bu süre zarfında, kurtarma sürecini hızlandırmak ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Hızlı İyileşme İçin 12 Yöntem 

İyileşme süreciyle ilgili planlanan bu maddeleri okuduktan sonra aklınıza gelebilecek soru, bu iyileşme sürecini hızlandırmanın bir yolu var mıdır? Aslında, estetik ameliyatınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Aşağıdaki 13 ipucu bu başvuru sürecinde yardımcı olacaktır.

1) Doktorunuzun Tavsiyelerine Uyun

Her şeyden önce doktorunuzun talimatlarına uyun. Nasıl iyileştirilebileceğine dair 100 çevrimiçi makale okuyabilirsiniz, ancak hiçbir şey plastik cerrahınızdan aldığınız bilgilerle kıyaslanamaz. Burun cerrahınızdan özel talimatlar alacaksınız; Hangi ilaçlar ve ne kadar süreyle alınacağı. Enfeksiyonu önlemek için cerrahi bölgeye dikkat edin ve son olarak, bir takip muayenesi için doktorunuzu tekrar ne zaman görmeniz gerektiğini.

2) Vücudunuzu Dinleyin

Bir rinoplasti cerrahı, nasıl yapıldığını görmek için vücudunuzun dışına bakabilir, ancak nasıl hissettiğinizi yalnızca siz bilirsiniz. Öyleyse vücudunuzu dinleyin. Cerrahi sonrası doktorunuzun size normal semptomlar şeklinde anlattığı alışılmadık bir şey yaşarsanız, hemen doktorunuzla konuşun.

3) Başınızı Dik Tutun

Yan yatarak uyumak sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla morarma ve şişmeye neden olarak iyileşme süresini uzatabilir; Dahası, burnunuzu bir tarafa eğebilir ve sonunda eğebilir. Bunu önlemek için, ameliyattan sonra 6 haftaya kadar uyku sırasında başınızı dik tutmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri başınızı iki veya üç yastık arasına yerleştirmek veya esnek köpük kullanmaktır. Medikal yatakta uyumak da iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Uyku pozisyonunuzu değiştirmek ve vücudunuzu döndürmek istiyorsanız başınızı bir seyahat yastığı ile koruyabilirsiniz.

4) Soğuk Kompres Kullanın

Ameliyattan sonraki ilk 72 saat içinde soğuk kompres kullanmak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Sadece kompresi doğrudan burnunuzun üzerine koymamaya dikkat edin. Bunun yerine, kazara kemik veya kıkırdak hasarını önlemek için yanaklarınıza kompres uygulayın.

5) Yeterince Dinlenin

Ameliyattan sonra hissettiğiniz solunum tıkanıklığı uyumayı zorlaştırır, ancak dinlenme, iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Vücudunuz iyileşmesi için enerjiyi kullanır ve her gece yedi veya sekiz saat kaliteli uyku, vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi geri kazanma fırsatı verir.

6) Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın

Sebze yemek ile burun iyileşmesi süreci arasındaki bağlantı nedir? Aslında, ameliyattan sonra dengeli bir diyet uygulamak, iyileştirmeniz gereken besinleri sağlayarak bu süreci iyileştirmenize yardımcı olabilir. Protein, deri, kas, kıkırdak ve kan için önemli bir yapı taşıdır. Kuru yemiş, et, yumurta, yoğurt, balık ve diğer protein açısından zengin gıdalardan oluşan bir diyet, vücudunuzun burnunuzdaki ve çevresindeki hasarlı dokuları onarmasına yardımcı olacaktır.

7) Serin Kalın

Buharlı duş, sıcak bir çorba kâsesi ve rahatlatıcı bir sauna herkese en iyi duyguyu verebilir, ancak şişmiş burnunuz için kesinlikle uygun değildir. Isı, burun dokularının daha fazla şişmesine neden olur, bu nedenle en iyisi, burun şeklini değiştirirken ameliyattan sonraki haftalarda, oda sıcaklığında yiyecekleri soğutmak, ılık bir duş almak ve sıcaktan kaçınmaktır.

8) Ciddi Sporlar İçin Endişelenmeyin

Çoğu hastada burun kemiklerinin iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürer. Bu süre zarfında yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız. Zararsız görünen gerinme, bükme, çok fazla düzeltme gibi hareketler bile burnun şişmesini artırabilir. Normal aktivitelere başlamak için doktorunuz size yeşil ışık yakana kadar bekleyin.

9) Gözlük Takmayın

Güneş, okuma veya numaralı gözlük, burnunuza baskı uygulayan herhangi bir şey morarma ve şişliği artırabilir; Ya da bir çukura neden olabilir, bu durumda rekonstrüktif burun ameliyatına ihtiyacınız olacaktır. İçiniz rahat olsun, burnunuzun tamamen iyileştiğinden ve kemiklerinizin güçlü olduğundan eminseniz, cerrahınız gözlük takmanıza izin verecektir. Acil durumlarda gözlük yerine kontak lens de kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, mümkün olan en hafif çerçeveleri kullanın. Ameliyat sonrası burnunuza yerleştirilen atel, acil durumlarda gözlük desteği olarak da kullanılabilir.

10) Güneşten Uzak Durun

Cildinizi çok fazla güneşe maruz kalmaktan korumak çok güzel bir tavsiye; Ancak bu tavsiye çok önemlidir. Ameliyattan sonraki haftalarda ve aylarda burnunuz sadece güneş yanığına daha yatkın olmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla güneş herhangi bir yarada bulanıklığa neden olabilir ve şişliği artırabilir.

11) Sigara İçmeyin

Ameliyattan önce ve sonra sigara içmemek ve mümkünse sigaraya maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir. Tütün ürünlerindeki nikotin, kan akışını kısıtlar ve vücudunuzun iyileşme sürecine müdahale edebilir.

12) Sabırlı Olun

Estetik ameliyat sonrası burnun iyileştirilme süreci ile ilgili belki de en önemli nokta budur; Sabırlı ol. Eninde sonunda iyileşirsiniz ve burun estetiğinde istediğiniz sonuçları alırsınız, bu sadece zaman alır. Bir yıllık iyileşme sürecini bir haftalık bir tedavi dönemine çevirmez, ancak bu ipuçlarını bilmek, şüphesiz iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabileceği gibi, insanların bu alandaki kişisel deneyimlerini de artırabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir