Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İnsan yüzünün görselliği açısından, burnun estetik bir şekle sahip olması adına yapılan çalışmaları kapsayan burun estetiği operasyonları, sağlık açısından da önemli işlemlerdir. Burunda, geçmişte yaşanmış bir travmaya bağlı olarak söz konusu olan bir şekil bozukluğu, kemerli burun, uzun burun, burnun ucunun düşük olması ya da burundaki herhangi bir asimetri durumu, bunun yanı sıra burun deliklerinin büyüklüğü gibi durumlar, burun estetiği yapılan durumlar arasındadır. Burun estetiği ile ilgili işlem detayları, yaş sınırı, burun estetiği fiyatları gibi detaylar ile ilgili merak edilen sorulara yanıtlar sıraladık.

S: Burun estetiğini kimler yaptırabilir?

C: Burun estetiğinde, yaş sınırı anlamında yetişkinlik, mutlaka beklenen bir sınır değildir. Burun estetiği operasyonunda dikkate alınan konu, yaş değil burun kemiklerinin gelişim düzeyidir. Genç yaşlarda, bazı kişilerde kas iskelet sisteminde, burun kemikleri yeterince gelişmemiş, dolayısı ile operasyon ve sonrası için risk teşkil edebilecek durumda olabilir. Kemik gelişimi tamamlandıysa ve hastaya anestezi uygulaması esnasında sorun yaratabilecek herhangi bir durum söz konusu değilse, estetik cerrahi yapılabilir.

S: Burun tıkanıklığı operasyonu nedir, burun eti operasyonu ile aynı anda yapılır mı?

C: Burun eti, havanın ısıtılıp nemlendirilmesini sağlayan ve solunum yolu açısından önem arz eden bir yapıdır. Burun etinin büyümesi, geniz eti ya da septum eğriliği gibi hastalıklarla karıştırılabilmekle birlikte, kişide ciddi sorunlara yol açabilir. Bu gibi sorunlar, burun estetiği operasyonları esnasında aynı süreçte yapılabilmektedir. Burun estetiği ile burun eti kaynaklı burun tıkanıklığı, aynı operasyonla giderilebilir sorunlardır.

S: Burun ucu estetiği nedir?

C: Burun ucu estetiği, burnun ucundaki kıkırdak yapılarına şekil verilerek yapılan bir estetik operasyondur. Burun ucu estetiği esnasında aynı zamanda, burun deliklerine de müdahale edilebilmektedir. Burun kemeri olmayan ama burun ucundaki yapıyı estetik olarak beğenmeyen, burun deliklerinde çeşitli sorunlar yaşayan hastalar, burun ucu estetiği ile bunların üstesinden gelebilir.

S: Burun estetiği ameliyatları, ağrılı ve zor ameliyatlar mıdır?

C: Burun estetiği operasyonların, sanılanın aksine çok ağrılı geçen, zorlu ameliyatlar değildir. Burun estetiği işlemlerinin ağrılı olduğu, halk arasında yaygın ancak bir esası olmayan bilgilerdir. Geçmişte, burun ameliyatlarının ardından hastalarda görülen şişlik ve morluklar, insanları bu konuda korkutsa da günümüzde uygulanan modern teknikler ve hastanın kemik yapısına, kıkırdak yapısına göre ciddi şişlik ve morluklar görülmemektedir. Burun estetiği ameliyatlarında bir anestezi süreci uygulanmaktadır, bu da operasyonun ağrısız bir şekilde geçmesini sağlar. Operasyonun ardından, lokal ve ince ağrılar hissedilse de, verilen ilaçlarla bu süreç de atlatılabilir ve ciddi zorluklar yaşamadan, burun estetiği işleminiz tamamlanır.

S: Burun estetiği operasyonlarında kullanılan teknikler nelerdir?

C: Burun estetiği işlemlerinde, açık ve kapalı teknik cerrahi modelleri kullanılır. Her iki tekniğin de birbirlerine göre farklı avantajları söz konusudur. Açık teknik olarak tercih edilen, açık rinopilasti tekniğinde, burun deliklerinin arasının en alt kısmından küçük bir kesi açılır ve işlem bu şekilde başlar. İleri düzey işlemlerde açık rinopilasti tekniği tercih edilir. Bu işlemde doktora daha geniş bir operasyon alanı tanınır, buna karşın iyileşme süresi, kapalı rinopilastiye göre daha uzundur.

Kapalı rinopilasti tekniğinde, kesiler burun deliklerinin içinde olur. Bu teknikte cerrahın görüş açısı daha azdır ancak dışarıdan bir dikiş izi kalması olasılığı da söz konusu değildir. İyileşme süresi, açık rinopilastiye göre daha kısadır.

S: Burun estetiği, lokal anestezi ile yapılabilmekte midir?

C: Burun estetiği operasyonları, vakanın gerektirdiği ihtiyaca göre ve hastanın durumuna göre genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ile de yapılabilir. Lokal anestezi ile yapılan burun estetiği operasyonlarında, hastanın uyanık olması çeşitli sorunlara yol açabilir. Çok ince bir estetik operasyon olan burun estetiğinde, hastanın korkması ya da hastanın huzursuzluğundan kaynaklı, cerrahın kendini rahat hissetmemesi gibi durumda, yapılan estetik operasyonun kalitesi düşebilir. Bundan dolayı burun estetiği operasyonlarında genel anestezi, hasta ve cerrah için daha konforlu ve sonucun iyi olması adına daha etkili bir modeldir.

S: Ameliyatsız burun estetiği mümkün müdür?

C: Burun estetiğinde, bazı teknikler ameliyatsız bir şekilde burna, istenen estetik görünümü kazandırabilir. Ancak ameliyatsız burun estetiği işlemleri, kendi içerisinde birtakım risklere de sahiptir. Bu yöntemler arasında burun dolgusu, burun ucu botoksu, iple burun ucu kaldırma gibi teknikler yer alır.

Bu yöntemler, uzun süreli, kalıcı bir sonuç sağlama anlamında etkililiği tartışılır yöntemlerdir ve uzun vadede sorunlar yaratabilir. Bu anlamda, burun estetiği konusunda en etkili ve en sağlıklı çözüm, modern teknikler kullanılarak anestezi altında yapılan ve herhangi bir ağrı olmadan, kısa süre içerisinde burun estetiğiniz ile ilgili sorunları ortadan kaldıran burun estetiği operasyonlarıdır.

İletişime Geçin

Dilerseniz aşağıdaki formu doldurarakta bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.