Sinüs Cerrahisi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Sinüs Cerrahisi Nedir? Ne Kadar Sürer?

İnsanların birçoğu alerjik rahatsızlıklardan yakınmaktadır. Bazı alerjik fonksiyonlar ise sinüzite neden olmakta veya tetiklemektedir. Peki, sinüs nedir ve sinüzit neden olmaktadır? Sinüzitin belirtileri nelerdir? Sinüzit olmamak için nelere dikkat edilmelidir? Sinüs cerrahisi nedir? Ne kadar sürer?

Sinüs Nedir?

Sinüs; yüz kemikleri arasında bulunan burnun etrafındaki hava boşluklarına denilmektedir. Sinüsler özel damarların aracılığıyla burun boşluklarına doğru açılmaktadır. Açılan bu boşlukların içi hava doludur. Sinüsler koruyucu tabaka olan mukoza adlı sıvılarla kaplıdır. Bu tabaka kendini temizlemek için sıvı üretmekte ve burun boşluğuna salmaktadır.

Sinüzit Nedir? Sinüzit Neden Olmaktadır?

Sinüzit; sinüslerin bulunduğu yüzdeki kemiklerin ve burnun etrafındaki dokuların iltihapla kaplanmasıyla oluşan hastalıktır. Sinüsleri saran mukozaların sağlıklı bir şekilde burun boşluğuna bırakılmamasıyla sinüzit oluşmaktadır. Sinüzitin en büyük nedeni sinüslerin iltihaplanmasıdır.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzitin birçok belirtisi bulunmaktadır.

Bu belirtiler kısaca şöyledir;

 • Genellikle uyku sırasında gelen öksürük ilk belirtiler arasındadır.
 • Sarı veya yeşil renkli yoğun burun akıntısı oluşmaktadır.
 • Mide bulantısı ve kusma olmaktadır.
 • Uzun süren baş ağrıları olmaktadır.
 • Burun tıkanıklığıyla birlikte horlamaya da neden olmaktadır.

Sinüzit Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüzit olmamak için önlem almak gerekmektedir.

Bunun için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Alerjilere dikkat edilmelidir.
 • Islak saçla dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir.
 • Sert rüzgârlardan kaçınılmalıdır.
 • Burun temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda doktora başvurulmalıdır.
 • Ev ortamında cereyanda kalmaktan kaçınılmalıdır.

Sinüs Cerrahisi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Sinüs cerrahisi; tam adıyla endoskopik sinüs cerrahisi sinüzit rahatsızlıklarının, burunda oluşan et büyümelerinin tedavisi olarak bilinmektedir. Endoskopik; sorunun teşhisi için başvurulan kameralı bir cerrahi yöntemdir.

Endoskopik sinüs cerrahisi ise; sinüzitin ve burunda büyüyen etlerin tedavi edilmesi ve alınması için başvurulan cerrahi bir yöntemdir. Operasyon cerrahi kameralar aracılığıyla burun boşluğundan girilerek burunda bulunan sinüs duvarında oluşmuş iltihapların temizlenmesi için yapılmaktadır. Bu yöntemle burunda istenmeyen etlerde alınmaktadır.

Tamamen cerrahi bir operasyonla sinüsler temizlenmektedir. Bu yöntemle sadece sinüslere müdahale edilmemekte; burun yapısında ve kıkırdaklarda oluşan eğriliklere de müdahale edilebilmekte, asimetrik yapılar düzeltilebilmektedir. Peki, sinüs cerrahisi ne kadar sürmektedir?

Sinüs cerrahisi sinüzitin bulunduğu alanın genişliğine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 2 saat sürmektedir. Operasyonu yapılan hastaya ve müdahale yapılan alana göre sürede uzamalar olabilmektedir. Operasyon sırasında sinüslerin yanı sıra burun yapısına da müdahale gerekebilmektedir. Bununla birlikte operasyonda kalma zamanı değişkenlik gösterebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir